Otomobil

Renault Symbol Teyp Kodu Öğrenme

Birkaç gün önce 2012 model Thalia kasa olarak bilinen Renault Symbol marka aracımın aküsünün bitmiş olması nedeniyle akü değişikliği sonrası herkesin bildiği üzere teyp kodu gerekti.

Renault Mais tarafından yapılmış google play ve apple store mağazalarında yüklenebilir durumda olan Renault Port adlı uygulamayı telefonuma yükledim. Uygulamaya üye olduktan sonra motor şasi numarası ve motor numarasının son 4 hanesinini girerseniz aracınızın plakası, araç modeli, geçmiş servis kayıtları gibi bilgileri uygulamada görebileceksiniz.

Uygulama menüleri arasında radyo kodu al şeklinde bir menü de bulunmaktadır. Bu menüden aracım için üretilen kodu aldıktan sonra teypte denedim fakat kodu kabul etmedi. Sonra merak edip Renault müşteri hizmetlerini aradım. Müşteri hizmetlerinin verdiği kod ile uygulamadan aldığım kodun aynı olduğunu görünce araç teybinin serviste değiştirilmiş olabileceğini düşündüm. Geçmiş servis kayıtlarına bakarak teyibin değiştirildiğini gördüm. Müşteri hizmetleri ile görüşürken teyibi söküp üzerindeki barkodu okutarak kod temin edebilen programları denememi tavsiye eder misiniz diye sordum. Tavsite etmeyiz. Sonuç alamazsınız, servise uğramanız gerekmektedir denildi. Tabi yersem 🙂 Servise uğradımda bunun için bile ücret talep edeceklerini düşündüm.

Google playden Renault Radio Code Calculator adlı uygulamayı (Bu uygulama gibi birçok uygulamanın doğru sonuç vereceğini düşünüyorum) telefonuma yükledim.  Sonra teyibimi söküp sağ taraftaki barkodu programda taratarak ya da aşağıdaki fotoğrafta kırmızı kutucuk içine aldığım X082 koduu uygulamaya girip calculate butonuna basarak aldığım kodu teyibe girdiğimde başarıyla teyibimin çalıştığını gördüm.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Faydalı bir yazı olması dileğiyle 🙂

 

Etiketler

Muharrem

Selçuk Üniversitesi Bilgisayar Sistemleri Öğretmenliği mezunu olan yazar bir kurumda yönetici olarak çalışmaktadır. Zaman buldukça fotoğraf çekmekten çok keyif almaktadır. Trabzonspor maçlarını izlemek en büyük zevklerindendir.

6 Yorum

  1. Muharrem bey çok teşekkür ederim,paylaşımınız sayesinde radyo kod sorunumu hallettim,benim radyo değişmemiş,renault port uygulamasından aldığım kodu girince radyo çalıştı.saygılar,tekrar teşekkürler.tamer.

  2. iyi aksamlar. Muharrem hocam I599 barkod son 4 hanesi zahmet olmazsa guvenlik kodunu soyleyebilirmisiniz

  3. iyi aksamlar. Muharrem hocam I599 barkod son 4 hanesi zahmet olmazsa guvenlik kodunu soyleyebilirmisiniz. Şimdiden teşekkürler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı