MicrosoftTeknoloji

Windows 10’da DISM Komutu ile .Net 3.5 Kurulumu

Windows 10 işletim sistemi bildiğiniz gibi .Net Framework 4.5 ile birlikte geliyor. Windows 8.1 ve öncesindeki işletim sistemlerinde  kullanılan uygulamalar ise  .Net 3.5 sürümüne ihtiyaç duyulabiliyor.  Bu nedenle bu tip uygulamaları kullanmak istediğinizde .Net Framework 3.5 sürümünü kurmak gerekebiliyor.

.Net framework 3.5’i internetten indirip yükleyebiliyorsunuz. Zaman zaman hata da verebiliyor. En temiz yüklemeyi windows 10 iso dosyası içerisinden yapabilirsiniz. İlgili iso dosyası üzerine gelip sağ tıklayıp bağla seçeneğine tıklayınız. Daha sonra bilgisayarıma girip hangi sürücü adı ile bağlandığını kontrol ediniz. Ardından cmd’yi yönetici olarak çalıştırıp aşağıdaki komutu kopyalayıp komut satırına yapıştırdıktan sonra enter’a basınız.

Aşağıdaki komutu kullanırken E: olan sürücü adını kendi bilgisayarınızdaki ilgili sürücü adına göre değiştiriniz.

Dism /online /enable-feature /featurename:NetFX3 /All /Source:E:\sources\sxs /LimitAccess

Ya da dilerseniz aşağıdaki kodları bir metin dosyası içerisine kaydedip dosya uzantısını .vbs olarak kaydedin. Daha sonra dosyayı yönetici olarak çalıştırıp işlemi gerçekleştirin.

@echo off Title .NET Framework 3.5 Offline Installer
for %%I in (D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z) do if exist
“%%I:\\sources\install.wim” set setupdrv=%%I if defined setupdrv ( echo Found drive %setupdrv% echo Installing .NET Framework 3.5…
Dism /online /enable-feature /featurename:NetFX3 /All /Source:%setupdrv%:\sources\sxs /LimitAccess
echo.
echo .NET Framework 3.5 should be installed echo.
)
else (
echo No installation media found!
echo Insert DVD or USB flash drive and run this file once again.
echo.
)
pause
Etiketler

Muharrem

Selçuk Üniversitesi Bilgisayar Sistemleri Öğretmenliği mezunu olan yazar bir kurumda yönetici olarak çalışmaktadır. Zaman buldukça fotoğraf çekmekten çok keyif almaktadır. Trabzonspor maçlarını izlemek en büyük zevklerindendir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı