Teknoloji

Dot TK’dan Ücretsiz Alan Adınızı Aldınız mı?

İngiltere’de, 43 milyon kullanıcıya karşılık 10.247.000 web sitesi bulunduğuna işaret eden Dot TK CEO’su Joost Zuurbier, amaçlarının, üniversite öğrencilerine her hangi bir bedel ödemeden .TK alan adı vererek, Türkiye’deki web sitesi sayısının artırılmasını sağlamak olduğunu ifade ediyor.

.TK uzantılı alan adı kayıt sistemi Dot TK, bugünden itibaren, bir hafta boyunca üniversite öğrencileri ile personelinin her hangi bir ödeme yapmaksızın .TK alan adları alabileceğini duyurdu.

Sofa Otel’de, bugün bir basın toplantısı düzenleyen Dot TK CEO’su Joost Zuurbier, yeni internet ekonomisi hakkında da kısa bilgiler verdi. Yeni internet ekonomisi döneminin, 1999 yılında başladığını anlatan Zuurbier, günümüze kadar geçen süre içerisinde Türkiye’de ciddi gelişmelerin yaşandığını söyledi.

PTT olarak bilinen yapının, özelleştirmenin ardından Türk Telekom adıyla kullanıcılara ulaştığını hatırlatan Zuurbier, hız konusunda bir hayli geriden gelen Türkiye’nin, özel şirketlerin de katılımıyla ciddi bir yol kat etmeyi başardığını söyledi. Hollanda ile kıyaslandığında, 26 milyon kullanıcı sayısıyla Türkiye’nin ciddi bir konumda bulunduğuna işaret eden Zuurbier, kullanıcıların pek çoğunun gençlerden meydana gelmesinin de ayrı bir önem taşıdığını söyledi.

Google, Facebook gibi internetin önemli isimlerinin üniversite ortamında filizlendiğini anımsatan Zuurbier, Dot TK  alan adlarını ücretsiz dağıtarak, web geliştiricilerini web sitesi kurmaya teşvik ettiklerini ifade etti. Türkiye’nin, web sitelerinin oluşumu bakımından dünyanın bir hayli gerisinde kaldığını ifade eden Zuurbier, İngiltere’de, 43 milyon kullanıcıya karşılık 10.247.000 web sitesi bulunmasını örnek gösterdi.

Dot.TK’nın, Türkiye’de, yatırım yapmasının web sitesi sayısının artırılmasına yardımcı olmak amacından kaynaklandığını belirten Zuurbier, bu çerçevede, büyük şehirlerde yaptıkları görüşmelerin kendileri için olumlu sonuçlar içerdiğini söyledi. Alan adı sağlanması konusunda ciddi bir rekabetle karşı karşıya olduklarını belirten Zuurbier, bundan çekinmediklerini söyledi.

Hızlı, güvenli ve bürokrasi gerektirmeyen bir satış organizasyonuna sahip olduklarını anlatan Zuurbier, 30’dan fazla internet servis sağlayıcı(ISP) ile hosting olanaklarını genişletmek amacıyla çalıştıklarını ifade etti. Bugünden itibaren üniversiteli kullanıcılara sistemlerini test edebilme olanağını sunacaklarını anlatan Zuurbier, bu şekilde Google ya da Facebook benzeri başarıların ortaya çıkmasına yardımcı olmak istediklerini söyledi.

Ücretsiz Dot TK kayıtlarının, üniversitelerde internet bağlantısı olan bilgisayarlardan yapılabildiğini belirten Zuurbier, sistemin, ücretsiz monitör imkanıyla da kullanıcılara web trafiğini görebilme şansını da sunduğunu ifade etti. Bir hafta içerisinde 15-20 bin kişinin kampanyaya iştirak etmesini beklediklerini ifade eden Zuurbier, .TK uzantılı alan adının medya tarafından da kullanılmasını arzu ettiklerini sözlerine ekledi.

Etiketler

Muharrem

Selçuk Üniversitesi Bilgisayar Sistemleri Öğretmenliği mezunu olan yazar bir kurumda yönetici olarak çalışmaktadır. Zaman buldukça fotoğraf çekmekten çok keyif almaktadır. Trabzonspor maçlarını izlemek en büyük zevklerindendir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı