PRK / Lasek ameliyatı ve iyileşme süreci

Ana Sayfa » Ben » PRK / Lasek ameliyatı ve iyileşme süreci

Merhabalar,

Bu kez alışılmışın dışında bir yazıyla buradayım. Uzun zamandır istediğim fakat fırsat bulamadığım lazerli göz ameliyatımı (PRK Laser) 06.08.2018 tarihinde oldum. Açıkcası ameliyat öncesi ameliyat yöntemleri vs ile ilgili hiç araştırma yapmadım. Sadece Dünya Göz Pendik şubesinden ameliyat olmaya karar verdikten sonra doktor seçiminde karar kılabilmek için internete göz attığımda Operatör Doktor Levent ERSAN adıyla karşılaştım. Bu doğrultuda doktor seçimimi yaptıktan sonra gözlerimin ameliyata uygun olup olmadığına dair randevumu 06.08.2018 tarihi için aldım. Bu arada doktorumun adının Kemalettin Behçet Levent ERSAN olduğunu ameliyat sonrası öğrendim 🙂

Göz kontrolüm için ilgili kata çıktığımda göze hava üfleyen  ve göz ölçümü yapan bir makine ile ölçümler yapıldı. Sonrasında ise gözlüğümdeki cam dereceleri ölçüldü. Sol 1.75, sağ ise 2 derece miyoptu. Yanlış hatırlamıyorsam sol gözümde de küçük bir miktar astigmat vardı. Ölçümler sonrası sıramı beklerken kat sekreteri bugün ameliyat olup olmak istemediğimi sordu. Bu soruyu beklememekle birlikte evet olmak isterim dedim. Bu nedenle kontroller esnasında gözüme damla damlatılmadı. Normalde göze damla damlatılacağı bu nedenle bulanık göreceğim için refakatçi eşliğinde hastaneye gelmem gerektiği ya da tek geleceksem muayene sonrası 1 saat dinlenmem gerektiği söylenmişti. Sonrasında da ameliyat için tarih verilecekti.

Levent Bey’in odasına misafir olduğumda ne kadar süredir gözlük kullanmakta olduğum, görme bozukluğumun derecelerinin ne zaman değiştiğine ya da sabitlendiğine dair soruların yanıtlarını verdim. Levent Bey daha sonra  harfleri göstererek hangi derecelerle daha iyi okuyabildiğimi tespit etti. Ameliyat sonrası sıfır derece gibi bir durumun söz konusu olmadığı fakat kontrol esnasında gösterilen küçücük harfleri bile rahatlıkla okuyabilecek duruma geleceğimi belirtti. Sonrasında korneamın kalınlığını ölçmek için göz tomografisi çektirmek üzere odadan ayrıldım. Tomografi için 2 adet makinede daha çekim yapıldı. Kornea kalınlığımın  ameliyat olabilmek adına çok iyi olduğu söylendi.Doktorum Levent Bey’in yapmış olduğu ölçümler ile teknisyenin ölçtüğü değer arasında bir miktar farklılık olunca Levent Bey son makinedeki ölçümü tekrarlattı. Sonrasında harflerle bir ölçüm daha yaptıktan sonra 2 farklı ameliyat yöntemi olduğunu belirterek İlasik ve PRK Laser yöntemlerinden bahsetti.

İlasik ile kornea kesilerek lazer işlemi yapıldığı ve sonrasında kapatıldığı, kişinin iyileşme sürecinin çabuk olduğu gibi avantajlardan bahsederken örneğin halı saha maçında göze sert gelen topun kesilen korneanın büzüşüp toplanabilmesine sebebiyet verebileceği (ütülenip sonra düzeltimesi gerektiği) gibi dezavantajlardan da bahsetti. Ve yüksek derece göz kusuruna sahip kişilere önerdiklerini belirtti.

Benim ameliyat olduğum yöntem olan PRK Laser yöntemi içinse düşük dereceleri hastalara tavsiye ettikleri, kesisiz (kornea kesilmiyor) olarak adlandırılan bir yöntem olduğunu 3-4 gün kadar yanma, batma,ağrı gibi sürecin olacağı ve ameliyat sonrası geçici olarak gözlere lens takılacağı (beşinci gün çıkartılacağı) belirtildi.

Doktorumun da önerisiyle PRK Laser yöntemini seçtikten sonra bir üst katta laser bilgi diye bir birime yönlendirilip gerekli imzaları attıktan sonra bana verilen odaya geçtim. Gözlerime ameliyat öncesi damla (sanırım uyuşturmak adına) damlatıldı. Sonrasında hizmetli tarafından getirilen ameliyat kıyafetini giydim. Ve bir süre bekledim. Daha sonra ameliyat katına indim. Güler yüzlü bir personelin hoş geldiniz diye beni karşıladığını hatırlıyorum. Ameliyat ekibi sanırım doktorum Levent Bey ve yanındaki üç kişi ile birlikte 4 kişiden oluşmaktaydı. Hafif baş aşağıymış gibi olacak şekilde uzandıktan sonra sağ gözüm üzerine bir örtü gibi birşey serilerek gözüme denk gelen kısım makasla üst kısımdan kesildi. Sonra gözlerimi kırpmamam için bir aparat takıldı. Doktorum kırmızı leke gibi bir renkten oluşan bir noktaya laser esnasında bakmam gerektiğini söyleyerek ameliyata başladı. 16 saniyelik lazer işlemi sonrası doktorumun bol bol sıvı gelecek söylemiyle gözümün damla ya da adını bilemediğim sıvılarla bolca sıvıya maruz kaldığını gördüm. Sonrasında gözümdeki aparatlar çıkartılarak diğer gözüme aynı işlemler yapıldı. Laser işlemi esnasında ya da ameliyat süreci esnasında gözümde hiç ağrı ya da acı hissetmedim. Sadece laser işlemi esnasında yanık kokusu aldım 🙂 Ameliyat bittikten sonra gözlerime lensler takıldı ve aynı odadaki makine ile doktorum gerekli kontrolleri yaparak ameliyatın gayet başarılı olduğunu belirtti. Ameliyat öncesi yazılan reçete sonuçları ilaçlarımı alan babamla ameliyattan sonra 30 dakika dinlenip tekrar doktorumun odasına gittik. İlk damlalarımı kendisi damlatıp duş alabileceğimi fakat sabun, şampuandan gözlerimi korumam gerektiğini, havuz, denizden ve gün ışığından gözlerimi korumam gerektiğini belirtti. 5 gün sonra lenslerimi aldırmak üzere sözleşerek hastaneden ayrıldım.

Eve giderken gün ışığının beni rahatsız ettiğini fark ettim. İmkanınız varsa yanınızda güneş gözlüğü bulundurunuz. Eve vardığımda perdeleri kapatarak kendimi bir nebze de olsa rahatlattım. Perşembe gününe kadar aralıklı olarak yanma ve batmalarım devam etti. Perşembe günü diğer günlere nazaran azalan yanma ve batmalarım Cuma günü doktorumun lenslerimi çıkarmasıyla neredeyse son buldu. Doktorum damlalarımı nasıl kullanmam gerektiğiyle ilgili bilgi verdikten sonra bir ya da bir buçuk ay sonra yeniden kontrole gelmem gerektiğini belirtti. Ayrıca gözümün tamamen sağlığına (netlik vs gibi) kavuşmasının 15 gün ile 3 ay arasında sürebileceğini belirtti. Cuma gününden itibaren uzağı ameliyat öncesi gözlüksüz halime göre çok iyi görebildiğimi belirtebilirim.

14.08.2018 itibarıyla sol gözümün netliğini yüzde 90 gibi hissederken sağ gözümün netliğini yüzde 65 gibi hissetmekteyim. İyileşme sürecimin ne kadar süreceği ya da nasıl sonuçlanacağı ile ilgili meraktayım. Bu nedenle yazıyı zaman zaman tarihlerle birlikte güncellemeyi düşünüyorum.

Yazıyı yazarken gözümde gözlük varmışta aşağı kaymış gibi parmağımla olmayan gözlüğü düzelttiğimi farkettim 🙂 Alışkanlıklardan vazgeçmek zor tabi. Şu halimle bile gözlüksüz görebilmek gerçekten çok güzel.

Not: Yazıda anlattığım süreç başımdan geçen ve hatırlayabildiğim kadarıyla dile getirdiğim şeylerdir. Tıbbi olarak yanlış dile getirdiğim hususlar Dünya Göz Hastanesi’ni ya doktorum Levent Bey’i bağlamamaktadır.

13.09.2018 – > Bugün ilk kontrole gittim. Doktorum Levent Bey yapılan göz ölçüm sonuçlarının gayet iyi olduğunu dile getirdi. Bilgisayara bakarken sağ gözümdeki bulanıklığın eskisine nazaran düzeldiğinin farkındayım.Zamanla daha iyi olacaktır diye düşünüyorum. 6 ay sonraki kontrolde görüşmek dileğiyle.

Sorularınızı yorum yazarak iletebilirsiniz.

 

PRK / Lasek ameliyatı ve iyileşme süreci - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

O koli bukoli

O koli bukoli 18 Aralık 2015

14 Şubat Gibisi Yok

14 Şubat Gibisi Yok 05 Şubat 2015

 • Son Yorumlar

 • ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

  RASTGELE İÇERİKLER

  Imagine Cup Blogger Yarışması Kurban Bayramı İncrediMail Annem Aşure Yapmış İneta Konya Hit’s! Kpss Sonrası…

  FACEBOOK'TA BİZ

  Hoşgeldiniz

  Muharrem ATA - Tüm Hakları Saklıdır