PRK / Lasek ameliyatı ve iyileşme süreci

Ana Sayfa » Ben » PRK / Lasek ameliyatı ve iyileşme süreci

Merhabalar,

Bu kez alışılmışın dışında bir yazıyla buradayım. Uzun zamandır istediğim fakat fırsat bulamadığım lazerli göz ameliyatımı (PRK Laser) 06.08.2018 tarihinde oldum. Açıkcası ameliyat öncesi ameliyat yöntemleri vs ile ilgili hiç araştırma yapmadım. Sadece Dünya Göz Pendik şubesinden ameliyat olmaya karar verdikten sonra doktor seçiminde karar kılabilmek için internete göz attığımda Operatör Doktor Levent ERSAN adıyla karşılaştım. Bu doğrultuda doktor seçimimi yaptıktan sonra gözlerimin ameliyata uygun olup olmadığına dair randevumu 06.08.2018 tarihi için aldım. Bu arada doktorumun adının Kemalettin Behçet Levent ERSAN olduğunu ameliyat sonrası öğrendim 🙂

Göz kontrolüm için ilgili kata çıktığımda göze hava üfleyen  ve göz ölçümü yapan bir makine ile ölçümler yapıldı. Sonrasında ise gözlüğümdeki cam dereceleri ölçüldü. Sol 1.75, sağ ise 2 derece miyoptu. Yanlış hatırlamıyorsam sol gözümde de küçük bir miktar astigmat vardı. Ölçümler sonrası sıramı beklerken kat sekreteri bugün ameliyat olup olmak istemediğimi sordu. Bu soruyu beklememekle birlikte evet olmak isterim dedim. Bu nedenle kontroller esnasında gözüme damla damlatılmadı. Normalde göze damla damlatılacağı bu nedenle bulanık göreceğim için refakatçi eşliğinde hastaneye gelmem gerektiği ya da tek geleceksem muayene sonrası 1 saat dinlenmem gerektiği söylenmişti. Sonrasında da ameliyat için tarih verilecekti.

Levent Bey’in odasına misafir olduğumda ne kadar süredir gözlük kullanmakta olduğum, görme bozukluğumun derecelerinin ne zaman değiştiğine ya da sabitlendiğine dair soruların yanıtlarını verdim. Levent Bey daha sonra  harfleri göstererek hangi derecelerle daha iyi okuyabildiğimi tespit etti. Ameliyat sonrası sıfır derece gibi bir durumun söz konusu olmadığı fakat kontrol esnasında gösterilen küçücük harfleri bile rahatlıkla okuyabilecek duruma geleceğimi belirtti. Sonrasında korneamın kalınlığını ölçmek için göz tomografisi çektirmek üzere odadan ayrıldım. Tomografi için 2 adet makinede daha çekim yapıldı. Kornea kalınlığımın  ameliyat olabilmek adına çok iyi olduğu söylendi.Doktorum Levent Bey’in yapmış olduğu ölçümler ile teknisyenin ölçtüğü değer arasında bir miktar farklılık olunca Levent Bey son makinedeki ölçümü tekrarlattı. Sonrasında harflerle bir ölçüm daha yaptıktan sonra 2 farklı ameliyat yöntemi olduğunu belirterek İlasik ve PRK Laser yöntemlerinden bahsetti.

İlasik ile kornea kesilerek lazer işlemi yapıldığı ve sonrasında kapatıldığı, kişinin iyileşme sürecinin çabuk olduğu gibi avantajlardan bahsederken örneğin halı saha maçında göze sert gelen topun kesilen korneanın büzüşüp toplanabilmesine sebebiyet verebileceği (ütülenip sonra düzeltimesi gerektiği) gibi dezavantajlardan da bahsetti. Ve yüksek derece göz kusuruna sahip kişilere önerdiklerini belirtti.

Benim ameliyat olduğum yöntem olan PRK Laser yöntemi içinse düşük dereceleri hastalara tavsiye ettikleri, kesisiz (kornea kesilmiyor) olarak adlandırılan bir yöntem olduğunu 3-4 gün kadar yanma, batma,ağrı gibi sürecin olacağı ve ameliyat sonrası geçici olarak gözlere lens takılacağı (beşinci gün çıkartılacağı) belirtildi.

Doktorumun da önerisiyle PRK Laser yöntemini seçtikten sonra bir üst katta laser bilgi diye bir birime yönlendirilip gerekli imzaları attıktan sonra bana verilen odaya geçtim. Gözlerime ameliyat öncesi damla (sanırım uyuşturmak adına) damlatıldı. Sonrasında hizmetli tarafından getirilen ameliyat kıyafetini giydim. Ve bir süre bekledim. Daha sonra ameliyat katına indim. Güler yüzlü bir personelin hoş geldiniz diye beni karşıladığını hatırlıyorum. Ameliyat ekibi sanırım doktorum Levent Bey ve yanındaki üç kişi ile birlikte 4 kişiden oluşmaktaydı. Hafif baş aşağıymış gibi olacak şekilde uzandıktan sonra sağ gözüm üzerine bir örtü gibi birşey serilerek gözüme denk gelen kısım makasla üst kısımdan kesildi. Sonra gözlerimi kırpmamam için bir aparat takıldı. Doktorum kırmızı leke gibi bir renkten oluşan bir noktaya laser esnasında bakmam gerektiğini söyleyerek ameliyata başladı. 16 saniyelik lazer işlemi sonrası doktorumun bol bol sıvı gelecek söylemiyle gözümün damla ya da adını bilemediğim sıvılarla bolca sıvıya maruz kaldığını gördüm. Sonrasında gözümdeki aparatlar çıkartılarak diğer gözüme aynı işlemler yapıldı. Laser işlemi esnasında ya da ameliyat süreci esnasında gözümde hiç ağrı ya da acı hissetmedim. Sadece laser işlemi esnasında yanık kokusu aldım 🙂 Ameliyat bittikten sonra gözlerime lensler takıldı ve aynı odadaki makine ile doktorum gerekli kontrolleri yaparak ameliyatın gayet başarılı olduğunu belirtti. Ameliyat öncesi yazılan reçete sonuçları ilaçlarımı alan babamla ameliyattan sonra 30 dakika dinlenip tekrar doktorumun odasına gittik. İlk damlalarımı kendisi damlatıp duş alabileceğimi fakat sabun, şampuandan gözlerimi korumam gerektiğini, havuz, denizden ve gün ışığından gözlerimi korumam gerektiğini belirtti. 5 gün sonra lenslerimi aldırmak üzere sözleşerek hastaneden ayrıldım.

Eve giderken gün ışığının beni rahatsız ettiğini fark ettim. İmkanınız varsa yanınızda güneş gözlüğü bulundurunuz. Eve vardığımda perdeleri kapatarak kendimi bir nebze de olsa rahatlattım. Perşembe gününe kadar aralıklı olarak yanma ve batmalarım devam etti. Perşembe günü diğer günlere nazaran azalan yanma ve batmalarım Cuma günü doktorumun lenslerimi çıkarmasıyla neredeyse son buldu. Doktorum damlalarımı nasıl kullanmam gerektiğiyle ilgili bilgi verdikten sonra bir ya da bir buçuk ay sonra yeniden kontrole gelmem gerektiğini belirtti. Ayrıca gözümün tamamen sağlığına (netlik vs gibi) kavuşmasının 15 gün ile 3 ay arasında sürebileceğini belirtti. Cuma gününden itibaren uzağı ameliyat öncesi gözlüksüz halime göre çok iyi görebildiğimi belirtebilirim.

14.08.2018 itibarıyla sol gözümün netliğini yüzde 90 gibi hissederken sağ gözümün netliğini yüzde 65 gibi hissetmekteyim. İyileşme sürecimin ne kadar süreceği ya da nasıl sonuçlanacağı ile ilgili meraktayım. Bu nedenle yazıyı zaman zaman tarihlerle birlikte güncellemeyi düşünüyorum.

Yazıyı yazarken gözümde gözlük varmışta aşağı kaymış gibi parmağımla olmayan gözlüğü düzelttiğimi farkettim 🙂 Alışkanlıklardan vazgeçmek zor tabi. Şu halimle bile gözlüksüz görebilmek gerçekten çok güzel.

Not: Yazıda anlattığım süreç başımdan geçen ve hatırlayabildiğim kadarıyla dile getirdiğim şeylerdir. Tıbbi olarak yanlış dile getirdiğim hususlar Dünya Göz Hastanesi’ni ya doktorum Levent Bey’i bağlamamaktadır. 13.09.2018 – > Bugün ilk kontrole gittim. Doktorum Levent Bey yapılan göz ölçüm sonuçlarının gayet iyi olduğunu dile getirdi. Bilgisayara bakarken sağ gözümdeki bulanıklığın eskisine nazaran düzeldiğinin farkındayım.Zamanla daha iyi olacaktır diye düşünüyorum. 6 ay sonraki kontrolde görüşmek dileğiyle.

19.11.2018 tarihinde muayene için bir yakınımı Levent Bey’e götürdüm. Gitmişken gözlerimin son durumunu kontrol ettirdim. Sol gözümde eskisi gibi bir sıkıntı yok. Sağ gözümde 0.25 astigmat var fakat hiç anlaşılmayacak derecede. Her iki gözümden de çok çok memnunum. 

Sorularınızı yorum yazarak iletebilirsiniz.

 

PRK / Lasek ameliyatı ve iyileşme süreci - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

 

Yapılan Yorumlar

Rahime güldaş14 Ocak 2019

Öncellikle çok geçmiş olsun beyefendi.
Benim oğlumda bir haftaya önce ameliyat oldu ameliyattan sonra lens takılmış beş gün sonra doktor tarafindan lensleri çıkartıldı ama oğlum gözlerinin etkisinden daha beter olduğunu hiç gitmediğini söylüyor doktoru demiş bir bir buçuk ay sonra iyileşecek diyor. Benim anlamadığım gün geçtikçe azar azar iyileşmesi gerekmezmi bir bir buçuk ay sonra hop diyemi iyileşip görecek oğlum ben anlayamadım çok üzülüyorum gerçekten bir ay sonra hop diye gözleri görürmü iyilesirmi nasıl olacak lütfen siz ne dersin bu işe doktorlara birşey sorulamiyor napicami şaşırdım

more15 Ocak 2019

Merhaba Rahime Hanım, öncelikle geçmiş olsun demek isterim. Benim gözlerimdeki geçici lensler alındığında sol gözüm neredeyse kusursuzken sağ gözüm maalesef pek net bir görüntüye sahip değildi.Özellikle bilgisayara bakarken çok huzursuz oluyordum. Öyle ki bilgisayar başında uzun saatler çalışmam gerektiğinde görüşümden memnun kaldığım sol gözüm de yoruluyor bir yerden sonra o da sağ gözüme eşlik edip daha çok huzursuz olmama sebebiyet veriyordu. Her geçen gün iyileşme olmayacak mı diye sormuşsunuz. Sağ gözüm yaklaşık 4 ay sonra bir mucize olmuşcasına birden düzeldi. Bana doktorumun vermiş olduğu süre 6 aydı. Sanırım evladınız 2 ay gibi kısa bir süre önce ameliyat olmuş olmalı. Bu nedenle beklemenizi öneririm. Fakat bir doktor olmadığım aşikar. Yine de en sağlıklı bilgiyi alabilmek adına doktorunuza danışmanız gerekmektedir. Acil şifalar dilerim.

Furkan Erol14 Şubat 2019

Merhaba hocam çok geçmiş olsun. Ben de prk yöntemiyle ameliyat oldum 25 gün önce ameliyat olmadan önce ki göz numaralarım 2.50 miyoptum. Ameliyat sonrası ise sol gözüm 0.25 miyop sağ gözüm ise 1.25 hipermetrop +0.25 astigmat oldu. Ameliyattan önce yakını görürken şuan artık ne yakını ne de uzağı görebiliyorum sağ gözümle. Böyle şeyler oldu mu siz de yani okuduğum kadarıyla sol %90 iyiyken sağ %65 demişsiniz ama ben ameliyattan ciktiktan sonra sol %90 sağ %30 görme sağladıği için inanılmaz bir bunalım yaşıyorum hep mi böyle kalacağım diye. Doktoruma soruyorum geçer geçer diyip geçiştiriyor

Muharrem15 Şubat 2019

Merhaba, Öncelikle çok geçmiş olsun. Belirttiğiniz 25 günlük süre iyileşme için çok çok kısa bir süre. Bu süreyi göze alıp benim ameliyatım başarısız oldu demeniz yanlış olacaktır. % 65 olarak belirttiğim sağ gözümde yakını görememek beni de psikolojik olarak etkilemişti. 6 aya kadar iyileşme süreci var. Sabırla beklemenizi tavsiye ediyorum. Gözünüz iyileşince sefasını süreceğiniz günleri düşünerek bekleyiniz :) Selamlar.

servet tekin26 Şubat 2019

bende prk lazer amelıyatı olacağım. fiyat ne kadar tuttu.
birde iyileşme süreci diğer yontemlere gore daha uzun ve ağrılı oldugu için biraz tedirginim.bu konuda ne söylersiniz.

Muharrem27 Şubat 2019

Ağustos ayında kampanya olduğunu söylemişlerdi. 3500 TL’yi 5 taksitte ödeyerek ameliyat oldum. Rapor alıp işe gidemeyecek olmak sorun olmayacaksa iyileşme süreci geç olsa da bu yöntem daha iyi düşünüyorum. Gözünüzde herhangi bir kesik söz konusu olmuyor çünkü. Doktorum halı sahada maç vs yapıyor musun diye sormuştu. Evet deyince örneğin gözüne top gelse diğer yöntemle ameliyat olsan korneadaki tabaka büzüşecek sonra düzelttirmek için gelmek zorunda kalacaksın vs demişti. Ameliyattan 2 ay sonra gözüme çok feci top gelmişti 🙂 Tercih sizin tabi. Umarım her şey güzel olur. Selamlar.

Alp Arslan EKŞİ21 Mayıs 2019

hocam merhaba, bende perşembe günü PRK yöntemi ile ameliyat oldum fakat hali hazırda bulanık görüyorum. ileride netleşir mi? henüz 6. günüme girmek üzereyim. korkmalımıyım?

Muharrem22 Mayıs 2019

Öncelikle geçmiş olsun. Korkmanıza gerek yok çünkü henüz 6. gününüzdesiniz. 6 aylık içerisinde eski sağlığınıza kavuşacağınızı düşünüyorum.

Yusufcan22 Mayıs 2019

Merhaba bende prk lazer ameliyatı oldum daha yeni 5 gün önce lenslerim çıktı yakını görmede biraz zorluk yaşıyorum miyop numaralarım biraz azaldı iyileşmeyi bekliyorum 1 ay sonra net görceğim söylendi sağ 1.5 + 0.50 astigmat sol 1.25 miyop vardi şuan bu numaraların altında değerlerim ama tek sıkıntı yakını net gorememem şuan telefonda yaziyi okurken biraz zorlanıyorum inşallah geçicek 🙂

Muharrem22 Mayıs 2019

Merhaba Yusufcan, yakını net görememe sıkıntısını ben de yaşadım. Can sıkıcı bir durum fakat iyileşince her şey bambaşka olacak. Çektiğin sıkıntılara değecek ;) Geçmiş olsun. Güzel günler seni bekliyor.

Ahmet Cilek17 Temmuz 2019

Merhaba,
Lasik ameliyatı oldum. Yaklaşık 2 Hafta oldu. Fakat akşam 120 km hızda gittiğim yolda bu ameliyat sonrası 60 km hızda ışıkların levhaların çok dağınık bir görüntü oluşturduğu bir yolda gidiyorum. Gözlerim gozluk varken akşam vakti iyi görüyordu. Şimdi ise etrafta çok fazl ışık dağınık yolun şeridini bile hesaplamakta Zorluk çekiyorum. Sağ gözüm ile baktığımda neredeyse burunumun ucundaki yazıyı göremiyorum. Sol ile biraz daha net görebiliyorum. Umarım gözlerim düzelir. Bunalıma giriyorum. Sabrediyorum

Muharrem18 Temmuz 2019

Merhaba Ahmet Bey, ameliyatınız daha yeni sayılır. Ben bir süre araç kullanmamıştım. Bahsettiğiniz görme güçlüğünü de düşünürsek imkanınız varsa araç kullanmamanız iyi olacaktır. Bunun dışında içinde bulunduğunuz duruma doktorunuzun düzelecektir dediğini düşünüyorum. Hal böyleyken ne kadar zor da olsa güzel günler için sabretmek gerekiyor. Geçmiş olsun dileklerimle.

Harun kochan26 Ağustos 2019

herkeze iyi günler 2 ay oldu PRK laser olalı solgozumden gayet memnunum sağ gözüm okadar iyi deyil ama gece araba kullanamıyorum şimdi ise akşamları cam gibi goruyom daha uzaktaki yazıları fazla çözmiyom ama arkadaşın dedigi gibi sabırla bekliyom dokturum gayet iyi diyor hayırlısı herkeze geçmiş olsun

Muharrem27 Ağustos 2019

Çok geçmiş olsun Harun Bey. Zamanla daha da iyi olacaksınızdır. Selamlar.

Ufukcan cindar05 Eylül 2019

Hocam 2 ay oldu amaliyat olalı akşam gözümde astikmat var gibi oluyor ne yapacağım ben prk lazer oldum yardımcı olun baş ağrısıda var

Muharrem05 Eylül 2019

Merhaba Ufukcan, Yazımda da belirttiğim gibi doktorum 6 aya kadar iyileşme süreci var demişti. Bu nedenle henüz iyileşmemiş olabilirsiniz. Ayrıca iyileşmiş bile olsanız gözünüzde bir miktar bozukluk kalabilir fakat bu sizi rahatsız etmeyecek boyutta olacak tabiki. Mesela sol gözüm 0 ike sağ gözümde 0.25 astigmat var fakat astigmatın hiç farkında değilim. Beklemenizi tavsiye ederim.

Göktürk kara08 Ekim 2019

16.09.2019 Tarihinde Ankarada dünya göz hastanesinde prk lazer ameliyatı oldum. Ameliyat öncesi göz numaralarım sol 1,5 hipermetrop 1,5 astigmat – sağ gözüm 2.0 hipermetrop 1,25 astigmattı. Şuan 22 gün oldu. Bugün göz muanesine gittim ve ne yazık ki şok oldum , sol gözüm 0,25 0,50 ancak sağ gözümde geçmişte olmayan 2.00 miyop çıktı ve çok moral bozukluğu oldu. Doktor kasım ayına kadar ilaçlarımı düzenli kullanmamı ve sonrasında tekrardan kontrole gelmemi istedi. Olurda bi aksilik olursa yani iyileşmez ise miyop tekrardan çizeriz sorun yok dedi korkulacak bir şey yok sabret dedi. Şuan bu satırları çok düşük motivasyonla yazıyorum. Umarım iyileşirim.

Muharrem09 Ekim 2019

Doktorunuzun tavsiyeleri uymanız gerekmektedir. Umarım düzenli ilaç sonrası net bir görüşe kavuşursunuz. Şayet böyle olmazsa bile doktorunuzun dediği gibi tekrar ameliyat olursunuz. Bu durum ne kadar can sıkıcı da olsa... Geçmiş olsun

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

O koli bukoli

O koli bukoli 18 Aralık 2015

14 Şubat Gibisi Yok

14 Şubat Gibisi Yok 05 Şubat 2015

 • Son Yorumlar

 • ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

  RASTGELE İÇERİKLER

  Teknik Eğitim Fakülteleri Resmen Kapatıldı E-Bülten’e Üye Olan Herkese 100 Kontör/Dakika Web Uygulamaları Güvenliği Ts Club Sorunları PDOXUSRS.NET Microsoft Office Uyumluluk Paketi

  FACEBOOK'TA BİZ

  Hoşgeldiniz

  Muharrem ATA - Tüm Hakları Saklıdır

  istanbul escort turbanlı escort şişli escort şirinevler escort bakırköy escort fındıkzate escort esenyurt escort ataköy escort beylikdüzü escort avcılar escort bahçeşehir escort avcılar escort fatih escort