Ben

PRK / Lasek ameliyatı ve iyileşme süreci

Merhabalar,

Bu kez alışılmışın dışında bir yazıyla buradayım. Uzun zamandır istediğim fakat fırsat bulamadığım lazerli göz ameliyatımı (PRK Laser) 06.08.2018 tarihinde oldum. Açıkcası ameliyat öncesi ameliyat yöntemleri vs ile ilgili hiç araştırma yapmadım. Sadece Dünya Göz Pendik şubesinden ameliyat olmaya karar verdikten sonra doktor seçiminde karar kılabilmek için internete göz attığımda Operatör Doktor Levent ERSAN adıyla karşılaştım. Bu doğrultuda doktor seçimimi yaptıktan sonra gözlerimin ameliyata uygun olup olmadığına dair randevumu 06.08.2018 tarihi için aldım. Bu arada doktorumun adının Kemalettin Behçet Levent ERSAN olduğunu ameliyat sonrası öğrendim 🙂

Göz kontrolüm için ilgili kata çıktığımda göze hava üfleyen  ve göz ölçümü yapan bir makine ile ölçümler yapıldı. Sonrasında ise gözlüğümdeki cam dereceleri ölçüldü. Sol 1.75, sağ ise 2 derece miyoptu. Yanlış hatırlamıyorsam sol gözümde de küçük bir miktar astigmat vardı. Ölçümler sonrası sıramı beklerken kat sekreteri bugün ameliyat olup olmak istemediğimi sordu. Bu soruyu beklememekle birlikte evet olmak isterim dedim. Bu nedenle kontroller esnasında gözüme damla damlatılmadı. Normalde göze damla damlatılacağı bu nedenle bulanık göreceğim için refakatçi eşliğinde hastaneye gelmem gerektiği ya da tek geleceksem muayene sonrası 1 saat dinlenmem gerektiği söylenmişti. Sonrasında da ameliyat için tarih verilecekti.

Levent Bey’in odasına misafir olduğumda ne kadar süredir gözlük kullanmakta olduğum, görme bozukluğumun derecelerinin ne zaman değiştiğine ya da sabitlendiğine dair soruların yanıtlarını verdim. Levent Bey daha sonra  harfleri göstererek hangi derecelerle daha iyi okuyabildiğimi tespit etti. Ameliyat sonrası sıfır derece gibi bir durumun söz konusu olmadığı fakat kontrol esnasında gösterilen küçücük harfleri bile rahatlıkla okuyabilecek duruma geleceğimi belirtti. Sonrasında korneamın kalınlığını ölçmek için göz tomografisi çektirmek üzere odadan ayrıldım. Tomografi için 2 adet makinede daha çekim yapıldı. Kornea kalınlığımın  ameliyat olabilmek adına çok iyi olduğu söylendi.Doktorum Levent Bey’in yapmış olduğu ölçümler ile teknisyenin ölçtüğü değer arasında bir miktar farklılık olunca Levent Bey son makinedeki ölçümü tekrarlattı. Sonrasında harflerle bir ölçüm daha yaptıktan sonra 2 farklı ameliyat yöntemi olduğunu belirterek İlasik ve PRK Laser yöntemlerinden bahsetti.

İlasik ile kornea kesilerek lazer işlemi yapıldığı ve sonrasında kapatıldığı, kişinin iyileşme sürecinin çabuk olduğu gibi avantajlardan bahsederken örneğin halı saha maçında göze sert gelen topun kesilen korneanın büzüşüp toplanabilmesine sebebiyet verebileceği (ütülenip sonra düzeltimesi gerektiği) gibi dezavantajlardan da bahsetti. Ve yüksek derece göz kusuruna sahip kişilere önerdiklerini belirtti.

Benim ameliyat olduğum yöntem olan PRK Laser yöntemi içinse düşük dereceleri hastalara tavsiye ettikleri, kesisiz (kornea kesilmiyor) olarak adlandırılan bir yöntem olduğunu 3-4 gün kadar yanma, batma,ağrı gibi sürecin olacağı ve ameliyat sonrası geçici olarak gözlere lens takılacağı (beşinci gün çıkartılacağı) belirtildi.

Doktorumun da önerisiyle PRK Laser yöntemini seçtikten sonra bir üst katta laser bilgi diye bir birime yönlendirilip gerekli imzaları attıktan sonra bana verilen odaya geçtim. Gözlerime ameliyat öncesi damla (sanırım uyuşturmak adına) damlatıldı. Sonrasında hizmetli tarafından getirilen ameliyat kıyafetini giydim. Ve bir süre bekledim. Daha sonra ameliyat katına indim. Güler yüzlü bir personelin hoş geldiniz diye beni karşıladığını hatırlıyorum. Ameliyat ekibi sanırım doktorum Levent Bey ve yanındaki üç kişi ile birlikte 4 kişiden oluşmaktaydı. Hafif baş aşağıymış gibi olacak şekilde uzandıktan sonra sağ gözüm üzerine bir örtü gibi birşey serilerek gözüme denk gelen kısım makasla üst kısımdan kesildi. Sonra gözlerimi kırpmamam için bir aparat takıldı. Doktorum kırmızı leke gibi bir renkten oluşan bir noktaya laser esnasında bakmam gerektiğini söyleyerek ameliyata başladı. 16 saniyelik lazer işlemi sonrası doktorumun bol bol sıvı gelecek söylemiyle gözümün damla ya da adını bilemediğim sıvılarla bolca sıvıya maruz kaldığını gördüm. Sonrasında gözümdeki aparatlar çıkartılarak diğer gözüme aynı işlemler yapıldı. Laser işlemi esnasında ya da ameliyat süreci esnasında gözümde hiç ağrı ya da acı hissetmedim. Sadece laser işlemi esnasında yanık kokusu aldım 🙂 Ameliyat bittikten sonra gözlerime lensler takıldı ve aynı odadaki makine ile doktorum gerekli kontrolleri yaparak ameliyatın gayet başarılı olduğunu belirtti. Ameliyat öncesi yazılan reçete sonuçları ilaçlarımı alan babamla ameliyattan sonra 30 dakika dinlenip tekrar doktorumun odasına gittik. İlk damlalarımı kendisi damlatıp duş alabileceğimi fakat sabun, şampuandan gözlerimi korumam gerektiğini, havuz, denizden ve gün ışığından gözlerimi korumam gerektiğini belirtti. 5 gün sonra lenslerimi aldırmak üzere sözleşerek hastaneden ayrıldım.

Eve giderken gün ışığının beni rahatsız ettiğini fark ettim. İmkanınız varsa yanınızda güneş gözlüğü bulundurunuz. Eve vardığımda perdeleri kapatarak kendimi bir nebze de olsa rahatlattım. Perşembe gününe kadar aralıklı olarak yanma ve batmalarım devam etti. Perşembe günü diğer günlere nazaran azalan yanma ve batmalarım Cuma günü doktorumun lenslerimi çıkarmasıyla neredeyse son buldu. Doktorum damlalarımı nasıl kullanmam gerektiğiyle ilgili bilgi verdikten sonra bir ya da bir buçuk ay sonra yeniden kontrole gelmem gerektiğini belirtti. Ayrıca gözümün tamamen sağlığına (netlik vs gibi) kavuşmasının 15 gün ile 3 ay arasında sürebileceğini belirtti. Cuma gününden itibaren uzağı ameliyat öncesi gözlüksüz halime göre çok iyi görebildiğimi belirtebilirim.

14.08.2018 itibarıyla sol gözümün netliğini yüzde 90 gibi hissederken sağ gözümün netliğini yüzde 65 gibi hissetmekteyim. İyileşme sürecimin ne kadar süreceği ya da nasıl sonuçlanacağı ile ilgili meraktayım. Bu nedenle yazıyı zaman zaman tarihlerle birlikte güncellemeyi düşünüyorum.

Yazıyı yazarken gözümde gözlük varmışta aşağı kaymış gibi parmağımla olmayan gözlüğü düzelttiğimi farkettim 🙂 Alışkanlıklardan vazgeçmek zor tabi. Şu halimle bile gözlüksüz görebilmek gerçekten çok güzel.

Not: Yazıda anlattığım süreç başımdan geçen ve hatırlayabildiğim kadarıyla dile getirdiğim şeylerdir. Tıbbi olarak yanlış dile getirdiğim hususlar Dünya Göz Hastanesi’ni ya doktorum Levent Bey’i bağlamamaktadır. 13.09.2018 – > Bugün ilk kontrole gittim. Doktorum Levent Bey yapılan göz ölçüm sonuçlarının gayet iyi olduğunu dile getirdi. Bilgisayara bakarken sağ gözümdeki bulanıklığın eskisine nazaran düzeldiğinin farkındayım.Zamanla daha iyi olacaktır diye düşünüyorum. 6 ay sonraki kontrolde görüşmek dileğiyle.

19.11.2018 tarihinde muayene için bir yakınımı Levent Bey’e götürdüm. Gitmişken gözlerimin son durumunu kontrol ettirdim. Sol gözümde eskisi gibi bir sıkıntı yok. Sağ gözümde 0.25 astigmat var fakat hiç anlaşılmayacak derecede. Her iki gözümden de çok çok memnunum. 

Sorularınızı yorum yazarak iletebilirsiniz.

12.12.2019 tarihinde gözlerim için kontrole gittim. Ölçüm sonuçlarım aşağıda görüldüğü üzere sağ ve sol göz 0,25 olarak ölçüldü. Ameliyattan sonraki iyileşme sürecinin tamamlanıyor diyebileceğim aşamasında sol 0 sağ 0.25’ti. 

12 Aralık 2019 tarihli göz ölçüm sonuçlarım

 

Etiketler

Muharrem

Selçuk Üniversitesi Bilgisayar Sistemleri Öğretmenliği mezunu olan yazar bir kurumda yönetici olarak çalışmaktadır. Zaman buldukça fotoğraf çekmekten çok keyif almaktadır. Trabzonspor maçlarını izlemek en büyük zevklerindendir.

İlgili Makaleler

43 Yorum

 1. Öncellikle çok geçmiş olsun beyefendi.
  Benim oğlumda bir haftaya önce ameliyat oldu ameliyattan sonra lens takılmış beş gün sonra doktor tarafindan lensleri çıkartıldı ama oğlum gözlerinin etkisinden daha beter olduğunu hiç gitmediğini söylüyor doktoru demiş bir bir buçuk ay sonra iyileşecek diyor. Benim anlamadığım gün geçtikçe azar azar iyileşmesi gerekmezmi bir bir buçuk ay sonra hop diyemi iyileşip görecek oğlum ben anlayamadım çok üzülüyorum gerçekten bir ay sonra hop diye gözleri görürmü iyilesirmi nasıl olacak lütfen siz ne dersin bu işe doktorlara birşey sorulamiyor napicami şaşırdım

 2. Merhaba Rahime Hanım, öncelikle geçmiş olsun demek isterim. Benim gözlerimdeki geçici lensler alındığında sol gözüm neredeyse kusursuzken sağ gözüm maalesef pek net bir görüntüye sahip değildi.Özellikle bilgisayara bakarken çok huzursuz oluyordum. Öyle ki bilgisayar başında uzun saatler çalışmam gerektiğinde görüşümden memnun kaldığım sol gözüm de yoruluyor bir yerden sonra o da sağ gözüme eşlik edip daha çok huzursuz olmama sebebiyet veriyordu. Her geçen gün iyileşme olmayacak mı diye sormuşsunuz. Sağ gözüm yaklaşık 4 ay sonra bir mucize olmuşcasına birden düzeldi. Bana doktorumun vermiş olduğu süre 6 aydı. Sanırım evladınız 2 ay gibi kısa bir süre önce ameliyat olmuş olmalı. Bu nedenle beklemenizi öneririm. Fakat bir doktor olmadığım aşikar. Yine de en sağlıklı bilgiyi alabilmek adına doktorunuza danışmanız gerekmektedir. Acil şifalar dilerim.

 3. Merhaba hocam çok geçmiş olsun. Ben de prk yöntemiyle ameliyat oldum 25 gün önce ameliyat olmadan önce ki göz numaralarım 2.50 miyoptum. Ameliyat sonrası ise sol gözüm 0.25 miyop sağ gözüm ise 1.25 hipermetrop +0.25 astigmat oldu. Ameliyattan önce yakını görürken şuan artık ne yakını ne de uzağı görebiliyorum sağ gözümle. Böyle şeyler oldu mu siz de yani okuduğum kadarıyla sol %90 iyiyken sağ %65 demişsiniz ama ben ameliyattan ciktiktan sonra sol %90 sağ %30 görme sağladıği için inanılmaz bir bunalım yaşıyorum hep mi böyle kalacağım diye. Doktoruma soruyorum geçer geçer diyip geçiştiriyor

 4. Merhaba,

  Öncelikle çok geçmiş olsun. Belirttiğiniz 25 günlük süre iyileşme için çok çok kısa bir süre. Bu süreyi göze alıp benim ameliyatım başarısız oldu demeniz yanlış olacaktır. % 65 olarak belirttiğim sağ gözümde yakını görememek beni de psikolojik olarak etkilemişti. 6 aya kadar iyileşme süreci var. Sabırla beklemenizi tavsiye ediyorum. Gözünüz iyileşince sefasını süreceğiniz günleri düşünerek bekleyiniz 🙂
  Selamlar.

 5. bende prk lazer amelıyatı olacağım. fiyat ne kadar tuttu.
  birde iyileşme süreci diğer yontemlere gore daha uzun ve ağrılı oldugu için biraz tedirginim.bu konuda ne söylersiniz.

 6. Ağustos ayında kampanya olduğunu söylemişlerdi. 3500 TL’yi 5 taksitte ödeyerek ameliyat oldum. Rapor alıp işe gidemeyecek olmak sorun olmayacaksa iyileşme süreci geç olsa da bu yöntem daha iyi düşünüyorum. Gözünüzde herhangi bir kesik söz konusu olmuyor çünkü. Doktorum halı sahada maç vs yapıyor musun diye sormuştu. Evet deyince örneğin gözüne top gelse diğer yöntemle ameliyat olsan korneadaki tabaka büzüşecek sonra düzelttirmek için gelmek zorunda kalacaksın vs demişti. Ameliyattan 2 ay sonra gözüme çok feci top gelmişti 🙂 Tercih sizin tabi. Umarım her şey güzel olur. Selamlar.

 7. hocam merhaba, bende perşembe günü PRK yöntemi ile ameliyat oldum fakat hali hazırda bulanık görüyorum. ileride netleşir mi? henüz 6. günüme girmek üzereyim. korkmalımıyım?

 8. Merhaba bende prk lazer ameliyatı oldum daha yeni 5 gün önce lenslerim çıktı yakını görmede biraz zorluk yaşıyorum miyop numaralarım biraz azaldı iyileşmeyi bekliyorum 1 ay sonra net görceğim söylendi sağ 1.5 + 0.50 astigmat sol 1.25 miyop vardi şuan bu numaraların altında değerlerim ama tek sıkıntı yakını net gorememem şuan telefonda yaziyi okurken biraz zorlanıyorum inşallah geçicek 🙂

 9. Öncelikle geçmiş olsun. Korkmanıza gerek yok çünkü henüz 6. gününüzdesiniz. 6 aylık içerisinde eski sağlığınıza kavuşacağınızı düşünüyorum.

 10. Merhaba Yusufcan, yakını net görememe sıkıntısını ben de yaşadım. Can sıkıcı bir durum fakat iyileşince her şey bambaşka olacak. Çektiğin sıkıntılara değecek 😉 Geçmiş olsun. Güzel günler seni bekliyor.

 11. Merhaba,
  Lasik ameliyatı oldum. Yaklaşık 2 Hafta oldu. Fakat akşam 120 km hızda gittiğim yolda bu ameliyat sonrası 60 km hızda ışıkların levhaların çok dağınık bir görüntü oluşturduğu bir yolda gidiyorum. Gözlerim gozluk varken akşam vakti iyi görüyordu. Şimdi ise etrafta çok fazl ışık dağınık yolun şeridini bile hesaplamakta Zorluk çekiyorum. Sağ gözüm ile baktığımda neredeyse burunumun ucundaki yazıyı göremiyorum. Sol ile biraz daha net görebiliyorum. Umarım gözlerim düzelir. Bunalıma giriyorum. Sabrediyorum

 12. Merhaba Ahmet Bey, ameliyatınız daha yeni sayılır. Ben bir süre araç kullanmamıştım. Bahsettiğiniz görme güçlüğünü de düşünürsek imkanınız varsa araç kullanmamanız iyi olacaktır. Bunun dışında içinde bulunduğunuz duruma doktorunuzun düzelecektir dediğini düşünüyorum. Hal böyleyken ne kadar zor da olsa güzel günler için sabretmek gerekiyor. Geçmiş olsun dileklerimle.

 13. herkeze iyi günler 2 ay oldu PRK laser olalı solgozumden gayet memnunum sağ gözüm okadar iyi deyil ama gece araba kullanamıyorum şimdi ise akşamları cam gibi goruyom daha uzaktaki yazıları fazla çözmiyom ama arkadaşın dedigi gibi sabırla bekliyom dokturum gayet iyi diyor hayırlısı herkeze geçmiş olsun

 14. Çok geçmiş olsun Harun Bey. Zamanla daha da iyi olacaksınızdır. Selamlar.

 15. Hocam 2 ay oldu amaliyat olalı akşam gözümde astikmat var gibi oluyor ne yapacağım ben prk lazer oldum yardımcı olun baş ağrısıda var

 16. Merhaba Ufukcan,
  Yazımda da belirttiğim gibi doktorum 6 aya kadar iyileşme süreci var demişti. Bu nedenle henüz iyileşmemiş olabilirsiniz. Ayrıca iyileşmiş bile olsanız gözünüzde bir miktar bozukluk kalabilir fakat bu sizi rahatsız etmeyecek boyutta olacak tabiki. Mesela sol gözüm 0 ike sağ gözümde 0.25 astigmat var fakat astigmatın hiç farkında değilim. Beklemenizi tavsiye ederim.

 17. 16.09.2019 Tarihinde Ankarada dünya göz hastanesinde prk lazer ameliyatı oldum. Ameliyat öncesi göz numaralarım sol 1,5 hipermetrop 1,5 astigmat – sağ gözüm 2.0 hipermetrop 1,25 astigmattı. Şuan 22 gün oldu. Bugün göz muanesine gittim ve ne yazık ki şok oldum , sol gözüm 0,25 0,50 ancak sağ gözümde geçmişte olmayan 2.00 miyop çıktı ve çok moral bozukluğu oldu. Doktor kasım ayına kadar ilaçlarımı düzenli kullanmamı ve sonrasında tekrardan kontrole gelmemi istedi. Olurda bi aksilik olursa yani iyileşmez ise miyop tekrardan çizeriz sorun yok dedi korkulacak bir şey yok sabret dedi. Şuan bu satırları çok düşük motivasyonla yazıyorum. Umarım iyileşirim.

 18. Doktorunuzun tavsiyeleri uymanız gerekmektedir. Umarım düzenli ilaç sonrası net bir görüşe kavuşursunuz. Şayet böyle olmazsa bile doktorunuzun dediği gibi tekrar ameliyat olursunuz. Bu durum ne kadar can sıkıcı da olsa… Geçmiş olsun

 19. İnternette genelde gezinirken diğer lazer yöntemleriyle tedavi olanlara rastladım prk yöntemi çok tercih edilmeyen ancak kornea yapısına göre de nadir hastalarda olduğu için yazdiklariniz öncelikle benim için büyük önem tasiyor.bu nedenle teşekkür ederim.ben de sizler gibi prk lazer ile miyop ve astigmat olan gözlerimden ameliyat oldum.bugun 8. Gunum. İlk 4 günüm çok kötüydü.ne yakını ne uzağı goremedim.koruyucu lensler çıkınca da bir mucize bekledim hemen gorebilecegimi zannettim ama olmadı. 7.gun netlik kazanmaya başladı ama bulanıklık hala var. Gozluksuz veya lenssiz halimden daha iyi ama gözlük ve lens kullanırken gördüğüm kalitede değil.hersey puslu.yakin mesafede sorun yasamiyorken şuan yakını da görmekte zorlanıyor gibiyim.aslinda endişelerim gitgide artıyor .1,3,6 ay gibi zaman araliklarinda bahsetti doktorum. Uzak sıkıntı olan gozlerimin yakın mesafede sorun yasamasi normal mi. Birde gerçekten günden güne mı netlik kazanacak gözlerim.ilaclarini düzenli kullan diyor doktor ve bekle diyor.ben ise sabirsizlaniyorum. Bu gözlerle pek de aradığımı bulamadım.suanki netlikte kalacaksa çalışırken gözlük veya lens kullanmak mecburi gibi gözüküyor.insanlar bu ameliayti olmak için hem acısına hem maddiyata katlaniyor. Max 6 ay geçer ve ben hala bir sonuç alamazisem naparim bilemiyourm .tekrar lense dönmek ne kadar sağlıklı. Her gün bir mucize yaşansa diyourum.umarim gozlerimiz için katlandigimiz maddi manevi zahmete değer günler geçiriyorum dur. Ve uzun seneler iyiki olmuşum diyecegim günler yasarim.lütfen cevap yazın.

 20. Merhaba Ayça Hanım,
  Öncelikle çok geçmiş olsun. Uzak sıkıntısı olan gözlerimin yakın mesafede sıkıntılı olması diye belirtmişsiniz. Tam olarak ben de sizin yaşamış olduğunuz sıkıntıyı yaşadım. İşyerinde bilgisayar başında çalışırken gerçekten zorlandım ve moralim bozulmuştu. Hatta durumdan endişe ederek doktoruma ulaşmıştım. Bu yöntemi kullanan biz hastalar için iyileşme sürecinin tamamlanmasını beklemek gerekiyor. Bu süreçte belirttiğiniz gibi moraliniz bozulabilir fakat endişe etmeyiniz. İlaçlarınızı da düzenli olarak kullandıktan sonra emin olun bir gün gelecek ve iyi ki bu ameliyatı olmuşum diyeceğiniz netlikte göreceksiniz. O gün geldiğinde buraya tekrar yorum yazarsanız sevinirim 🙂 Sağlıcakla kalınız.

 21. İyi günler bende 13 temmuz 2019 lasek yöntemiyle ameliyat oldum.Bende sızın yaşadınız sıkıntıları yaşadım fakat şuan görme konusunda sıkıntım yok ama gözlerimde hala batma var ve geçmedi sunni gözyaşı kullanıyorum.Bu geçici midir sizce birkaç farklı doktora göründüm ameliyatında herhangi bi sıkıntı yok dedi.Ben hala tedirginim gozlerimin batmasi hala beni tedirgin ediyor ve sabahları kalktığımda gözlerim kuru ve biraz şiş oluyor.

 22. Geçmiş olsun Fatih Bey. Açıkcası ben batma sorununu yok denecek kadar az yaşadım. Suni gözyaşı kullandığınızda batma durumunun önüne geçebiliyor musunuz peki? Doktorunuz bu konuda ne öneriyor? Görüşlerinizi yazarak yorumları takip eden diğer arkadaşlara da yardımcı olursanız sevinirim. Selamlar.

 23. Ben yaklasik 9 gun once pazartesi gunu prk laser oldum iki gozumede kayseri şehir hastanesinde lazerden hemen sonra cok iyi goruyordum. 5 gun icinde kontak lens takiliydi aldilar.aldijtan sonra ki gun ve sonrasi 4 gundur uzagi guzel goremiyorum eskiye dondu ve yakin gormede problemim yokken suan yakin dada problem olustu.mesaji bile zor yazdim suan. Iyilesme sureci var dedi doktor mesaj yoluyla rahat ol dedi ama olamiyorum .normal mi bu sizce bu durum bnde

 24. Doktorunuzun söylemlerini dikkate alınız ve moralinizi bozmayınız. Benzer problemleri ben de yaşamıştım. Şuan gayet iyiyim. Yaşadıklarınızı zaman zaman yorum yazarak paylaşırsanız diğer arkadaşlara da yardımcı olmuş oluruz. Çok geçmiş olsun.

 25. hocam iyi günler. ben 26 aralıkta prk lazer ile ameliyat olacağım. ameliyat sonrası o gün içinde görme sıfır mı oluyor tek başıma eve gidebilecek durumda olur muyum ?

 26. Merhaba, ameliyat sonrası gözlerinizde ışığa karşı aşırı bir hassasiyet, acı ve batma durumu söz konusu olacak. Bu nedenle mutlaka bir refakatçi ile birlikte hastaneye gitmelisiniz. Şimdiden geçmiş olsun. Ameliyat sonrası iyileşme sürecinizle ilgili yorumlarınızı bekliyor olacağız.

 27. prk lazer oldum 18 gun oldu hala uzagı gormem zayıf yakın gormedede problem cıktı yazılar dagılıyor telefona bakarken msj okuma netlıgı eskısı gıbı yok .duzelecekmı dersınız hocam gozluklu halımden cok cok bı fark yok sımdılık

 28. Geçmiş olsun Ali bey. Ben de aynı şeyleri tıpkı sizin gibi yaşamıştım. Siteme bu yazıyı yazma nedenim de benim gibi ameliyat olan kişilerin yaşadıklarımı yaşarken benim kadar endişelenmemeleri isteğimdir. Henüz bireylerin değişmesi için çok kısa bir süre geçmiş. 6 aya kadar iyileşme süreciniz var. Ayrıca doktorunuzun söylemlerini de bu süreçte önemlidir.

 29. Ali öztürk bey kesinlikle görme konusunda fazla sıkıntı yapmayın benim yakının düzelmesii nerdeyse 2 ayda düzeldi çok stres yaptım çok yazı okudum şuan görme kusurum yok 0,25 gibi bişey çıktı.Şuan tek proplemim göz kuruluğu sağ gözümde hala kuruluk deva ediyor ameliyat olalı 5 ay oldu.

 30. Kullandığınız suni gözyaşı damlasının markası nedir ? önerebileceğiniz EN etkili göz yaşı damlası nedir?

 31. Ben tears naturale free kullanmıştım. Çok fazla göz kuruluğum olmadı açıkçası.

 32. iyi günler. 26 Aralık 2019 Perşembe günü saat 12:00 civarı Beyoğlu göz eğitim araştrma hastanesinde PRK yöntemi ile ameliyat oldum. Ameliyat bildiğiniz gibi çok kısa sürüyor 10dk falan en fazla. Ameliyat sonrası ilk 1-2 saat hiçbir sıkıntı yoktu sanki hiç ameliyat olmamış gibiydim. Koruyucu gözlük gözümdeydi tabi. 2 saat geçtikten sonra gözlerimde çok şiddetli yanma ve akıntılar başladı, ışık hassasiyetinden dolayı gzlerimi açamadım. Eve gider gitmez yattım. İlk iki gün bu şekilde biraz sıkıntılı geçti ama abartıldığı gibi dayanılmaz ağrılar yanmalar olmadı bende. 3. gün cumartesi 15’de kontrolum vardı. Yine koruyucu gözlükler gözümdeydi fakat yanmalar akıntılar kesilmişti bir sıkıntı yoktu sadece ışığa karşı biraz hassasiyet vardı. Gözlerimdeki koruyucu lensleri çıkardı doktor ve bir sıkıntı olmadığını söyledi. sonrası bikaç gün hiçbi sıkıntı yoktu gözlerimde fakat henüz görüntü netleşmemişti ki doktor 1 ayı bulabileceğini söyledi. 2 Ocak Perşembe tekrar kontrole gittim. Hala görüntü netleşmedi ama eskiden gözlük olmadanki görüntüden daha iyi olduğu kesin. 10 şubatta tekrar kontrol var bakalım o zamana kadar görüntü ne hala gelecek. Bi gelişme düzelme olduğu zaman tekrar yazarım.

 33. Gözlerim mavi numaramda 2.25 herkes olma diyo ama ben lens kullanmaktan biktim. Abim 2 yıldır göz kurulugundan dolayi suni gozyasi kullaniyo ayni durumu yaşarsin dedigi icin cesaret edemiyorum 🙁 prk da göz kurulugu olma ihtimali daha dusukmüş dusuncelerinize ihtiyacim var.

 34. Merhaba Eda, hayatımda hiçbir zaman lens kullanmadım. Çıkarıp takmak nedeniyle kullanbileceğimi de düşünmedim. Göz kuruluğunun az ya da fazla olması ameliyatın yapılış şeklinden midir yoksa kişiden kişiye değişen bir durum mudur bilemiyorum açıkçası. Herşeyden önce bu durumu muayene olacağınız doktora danışmanız en güzeli olacaktır fakat ben göz kuruluğu yaşamamaktayım. Ameliyat sonrası yaşantımdan da çok memnunum gerçekten. Herşey gönlünüzce olur umarım.

 35. yeni prk ameliyatı oldum venividide, opesyon yapılalı 7 gün geçti koruyucu lenste çıkarıldı görünü berbat, kimseye PRK yı ve no touch u önermem asla yaptıryın gözlük daha konorlu ameliyata vereceğiniz 3500-4000 tl yerine 1000 liaya hafif kaliteli gözlük alıp hayatınıza devam edin, çok pişman olursunuz yoksa..

 36. Burak bey, öncelikle geçmiş olsun fakat iyileşme süreci prk yönetiminde fazlasıyla uzun sürebiliyor. Doktorunuz sizle bu bilgiyi paylaşmış olmalı diye düşünüyorum. Bu yorumunuz prk ile ameliyat olmak isteyen kişilerin bu yönteme ön yargılı olmalarına sebebiyet verebilir. Selamlar.

 37. Muharrem bey oglum kasımda prk lazer oldu altinci ayina girmesine rağmen bir goz iyi ama diger iyi degil goremiyor fazla telaşlaniyorum sizin bu konuda görüşünüzü alabilirmiyim saygılar

 38. Merhaba Nagihan Hanım,

  Öncelikle oğlunuz için geçmiş olsun demek isterim. Kendi doktorumun bana vermiş olduğu iyileşme süreci 6 aydı ve daha erken iyileştim. 6. aydan sonra iyileşmeseydim muhtemelen siz gibi telaşlanırdım fakat en sağlıklı bilgi verebilecek kişi doktorum olurdu. Bu nedenle doktorunuzun tavsiyelerinize evladınızın uyması gerekmektedir. Şayet gerekirse ve mümkünse yeni bir operasyon söz konusu olabilir diye düşünüyorum. Umarım buna gerek kalmaz. Selamlar.

 39. Merhabalar herkese Prk Lazer ameliyati olan arkadaslar endiselenmesin bende ilk zamanlar yakini gormede sikinti yasadim bulanikti ama gozlerimin iyilesmesi 3 ayi buldu diyebilirim bu zamana kadar da gome iyi ama su an maximum seviyede bugun 5 ay bitti muayene oldum 0,25 ve herseyi cok net goruyorum ve cok memnunum o yuzden endise yapmayin gun gectikce daha iyi olucak.Prk diger ameliyatlara gore operasyon sonrasi biraz yanma ,batma oluyor ama lens takildigi icin fazla abartilicak bi durum yok ben 3.gun sabahi cok aci cekerek uyandim sag gozumu acamiodum hemen gittim doktora meger uyurken lensi cikarmisim farkinda olmadim onun disinda abartilicak bi agri felan olmadi sonra damlalari duzenli kullandiginiz zaman zaten surec geciyor gecmis olsun herkese

 40. Sa. Hocam bende yaklaşık 1 buçuk hafta önce lasik göz ameliyatı oldum. Ameliyatın başarılı geçtiği söylendi. Lensler çıkarıldı verilen damlaları kullaniyorum. Benim şuanki tek sorunum aradan bir buçuk hafta geçmesine rağmen gözlerimi tam açamiyorum. Dik karşıya doğru bakamiyorum. 3 günü çalışma tv izleme kitap okumada sknti olmaz denilen bu ameliyatta bir haftayı gectim ama gözlerim hayla yaniyor göz kapaklarını tam açamiyorum dik karşıya doğru 5 saniye bile bakamıyorum. Nedeni ne olabailir acaba. Çok teşekkür ederim

 41. 2 Hafta ônce lasek göz ameliyatı oldum. Hayla daha gozlerimi tam açamiyorum dik karşıya doğru 3 saniye bile bakamıyorum. Doktorun verdiği ilaçları kullanıyorum ama henüz gozlerimin tam acilabilmesi acisindan bi gelişme olmadi. Bu konu ile ilgili bildikleriniz varsa eğer paylasirsaniz sevinirim…

 42. 17 gün önce no touch lazer ameliyatı oldum.çok fazla göz kurulugu var.geçer mi acaba erken mi endiseleniyorum.

 43. bence endişe etmeniz için daha erken ben prk oldum neredeyse hiç kuruluk batma şikayetim olmadı 4.günden sonra

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı