Teknoloji

Rapoo M300 Sessiz Kablosuz Fare

Merhaba,

İnstagramda gezinirken sevgili Mert Gündoğdu’nun Türkiye’ye yeni giriş yapan Rapoo markasından söz ettiği hikayesini gördüm. Neymiş bu diye göz atarken hem usb dongle hem  de bluetooth özellikli yani çoklu bağlantı destekleyen Rapoo M300 Silent Mouse adlı ürününü gördüm. Üniversitede okurken sadece bluetooth ile çalışan bir kablosuz farem vard fakat sonradan bozuldu. Rapoo’nun çoklu bağlantı özellikli faresi beni fazlasıyla meraklandırdı.

25 Kasım tarihinde verdiği siparişim 27 Kasım’da bana ulaştı. O tarihten beri kullanmaktayım. Farenin malzeme kalitesini beğendim. Mat bir dokunuş hissiyatı vermekte. Sessizlik özelliği sağ ve sol tık için geçerli olup baş parmağına denk gelen ileri geri butonlarında sessizlik özelliği bulunmamaktadır.

Gelelim eşleştirme hususuna. Fare usb dongle yardımı ile bir cihaz, bluetooth ile iki cihaz yani toplam üç cihazla eşleştirilebilir durumda. Fare nokta şeklinde bir ışık bulunmakta. bluetooth ile eşleştirilen bir cihaz için mavi diğer cihaz içinse yeşil ışık yanmakta. Usb dongle için bir ışık tanımı bulunmamaktadır. Cihazlar arası tek tuşla geçiş ise mükemmel çalışmakta. Mesela farenizi masaüstü bilgisayarınızda usb dongle ile kullanırken daha önceden eşleştirdiğiniz diğer cihaza geçiş yapmak istediğinizde farenin altındaki butona bir kez bastığınızda yeşil ışık yanıp diğer cihaza (dizüstü pc)  geçmekte, butona tekrar bastığınızda mavi ışık yanarak diğer cihaza (cep telefonum) geçmektedir. Son kez butona bastığınızda ise masaüstü bilgisayarınıza dönmektedir.

Ergonomiye baktığımda farenin ele daha güzelce oturması için ekstra bir bombeli (kavis)  yapısı bulunmuyor. Bu durum el büyüklüğüne göre kişiden kişiye değişebilir tabi. Kendi elim için konuşmak gerekirse düz bir yapıda olunca elimle bombeyi kendim oluşturuyorum ya da parmaklarımı uzatıp bir miktar dışarı çıkacak şekilde kullanıyorum. Bu kullanım beni rahatsız etmedi ama birazcık bombeli olsaymış diye aklımdan da geçmedi değil. Eklediğim fotoğraflar ile büyüklük ve ele oturuş gibi durumları daha iyi görebilirsiniz.

Not: Fotoğrafların büyük halini görmek için üzerlerine tıklayınız.

Bunun dışında farenin sürücüsünü buradan indirip çalıştırdığınızda fare üzerindeki tuşlara farklı işlevler atayabileceğinizi göreceksiniz. Mesela ben ileri tuşuna masaüstünü göster işlevi atadım.

Rapoo Türkiye’nin resmi web sitesinde ise fare ile ilgili aşağıdaki bilgiler yer almaktadır.

Çok Modlu Kablosuz Sessiz Optik Mouse  M300 Silent

  • Güvenilir çok modlu kablosuz bağlantı: Bluetooth 3.0, 4.0 ve 2.4 GHz ile bağlanma
  • Birden çok cihaza bağlanma
  • Tek bir tıklamayla bağlı cihazlar arasında geçiş yapma
  • Ayarlanabilir 1600 yüksek çözünürlüklü DPI sensörü
  • Sessiz tıklama
  • 9 aya kadar pil ömrü

Bu bir işbirliği yazısı değildir. Beğendiğim bir ürün varsa başkalarının da istifade etmesi beni mutlu etmektedir 🙂

Etiketler

Muharrem

Selçuk Üniversitesi Bilgisayar Sistemleri Öğretmenliği mezunu olan yazar bir kurumda yönetici olarak çalışmaktadır. Zaman buldukça fotoğraf çekmekten çok keyif almaktadır. Trabzonspor maçlarını izlemek en büyük zevklerindendir.

İlgili Makaleler

3 Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı