Teknoloji

Notepad++ Satır Başına / Sonuna Ekleme Yapmak

Birçoğumuz çeşitli nedenlerle notepad++ programını kullanmaktayız. Peki bu programı kullanırken aynı anda ve tek seferde tüm satırların sonuna ya da tüm satırların başına herhangi bir şey ekleme ihtiyacı duydunuz mu? Şayet benim gibi böyle bir şeye ihtiyaç duyduysanız şu şekilde bir yöntem izleyebilirsiniz.

Diyelim ki alt alta birkaç satırda Trabzon yazıyor olsun. Biz de her Trabzon kelimesinin başına Bize Her Yer kelimelerini eklemek istiyoruz.

Ctrl+F ile bul penceresini açtıktan sonra değiştir sekmesine tıklıyoruz. Ardından aranan kısmına ^ işaretini yazıp değiştir kısmına ise Bize Her Yer Trabzon yazıp tümünü değiştir butonuna tıklıyoruz. Yer kelimesinden sonra klavyeden space (boşluk) tuşuna bir kez basarsanız yer kelimesi ile Trabzon kelimesi arasında boşluk bırakmış olursunuz.

Tam tersi olarak Bize Her Yer kelimelerinin sonuna Trabzon kelimesini eklemek isterseniz şayet yine Ctrl+F bul penceresinde değiştir sekmesine gelip aranan kısmına $ işareti yazıp değiştir kısmına ise Trabzon yazacaksınız. Sonrasında yine tümünü değiştir butonuna tıklayarak tek seferde tüm satırlara ekleme yapmış olduğunuzu göreceksiniz.

Follow these steps:

  1. Press Ctrl+H to bring up the Find/Replace Dialog.
  2. Choose the Regular expression option near the bottom of the dialog.

To add a word, such as test, at the beginning of each line:

  1. Type ^ in the Find what textbox
  2. Type test in the Replace with textbox
  3. Place cursor in the first line of the file to ensure all lines are affected
  4. Click Replace All button

To add a word, such as test, at the end of each line:

  1. Type $ in the Find what textbox
  2. Type test in the Replace with textbox
  3. Place cursor in the first line of the file to ensure all lines are affected
  4. Click Replace All button
Etiketler

Muharrem

Selçuk Üniversitesi Bilgisayar Sistemleri Öğretmenliği mezunu olan yazar bir kurumda yönetici olarak çalışmaktadır. Zaman buldukça fotoğraf çekmekten çok keyif almaktadır. Trabzonspor maçlarını izlemek en büyük zevklerindendir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı