Teknoloji
Trend

Beinconnect Smart Tv Hata Kodu 6 Uyarısı

Aralık 2016 tarihinde Grundig marka 48 VLX 8586 BP model smart televizyon satın almıştım. Kasım 2019 tarihine kadar televizyonumun smart arayüzündeki Digitürk Play uygulamasından lig maçlarını izliyordum. Kasım 2019 tarihinde Digitürk Play uygulamasını çalıştırdığımda Digitürk Play hizmetini sonlandırdık. Artık Beinconnect uygulamasından hizmet vermekteyiz diye bir uyarıyla karşılaştım. O ana kadar televizyonumda bir beinconnect uygulamasının varlığından bile haberdar değildi. Çabucak bakınıp uygulamayı buldum. Üye girişi yapmak istediğimde “hata kodu 6 – The SSL/TLS handshake failed and the encrypted channel could not be established” hatasıyla karşılaştım.

Kasım 2019 tarihinde konuyla ilgili Arçelik ile görüştüğüm. Problemin Beinconnect’ten kaynaklandığını ilettiler. Daha sonra şikayetvar üzerinden şikayet kaydı ile şikayetimi Beinconnect’e iletmek istedim fakat Ocak 2020 oldu kimse geri dönüş yapmadı. Birkaç gün önce Beinconnect müşteri hizmetlerini arayarak durumu ilettim. İki gün sonra geri dönüş yaparak televizyonunuzun yetkisi servisi ile görüşün TLS 1.1 yazılımını yüklediklerinde sorun ortadan kalkacak denildi. Bunun üzerine tekrar Arçelik ile görüştüm. Böyle bir durum söz konusu değil dediler ve sıkıntının Beinconnect’ten kaynaklandığını yinelediler. 14.01.2020 (bugün) tarihinde canlı destek aracılığı ile beinconnecte durumu tekrar ilettiğimde Grundig firmasi ile anlaşmamız bulunmamaktadır denildi. Daha önce Digitürk Play’den izliyordum diye aklımdan geçirerek konuşmayı sonlandırdım. Sonraki merakımı gidermek için araştırma yaparken Digitürk Play ile vakti zamanında anlaşmanın olduğunu aşağıdaki linkte gördüm.

https://www.digiturkplay.com.tr/cihazlar

Fakat Beinconnect uyumlu televizyonların yer aldığı aşağıdaki linkte ise Grundig ile anlaşmalarının olmadığını farkettim.

http://destek.digiturk.com.tr/soru/bc/bein_connect/paket_urun_islemleri/smart-tv-uzerinden-nasil-yayin-alirim

Sonuç olarak 3 sene gibi bir kısa süre sonrasında maalesef lig maçlarını izleyebilmek adına smart televizyonumun atıl durumda kaldığına şahit oldum. Bu nedenle televizyon alırken üzülerek yerli marka tercih etmemenizi tavsiye etmek durumundayım. Diyeceksiniz ki diğer markalarda böyle problemler yaşanmıyor mu? Elbette yaşanabiliyordur fakat beinconnect uyumlu listeye bakarsanız LG ve Samsung’un 2015 yılı ve sonrasında üretilen cihazlarda 5 senedir uyumluluğunun olduğunu görürken Arçelik ve Vestel’in 2016 ve 2018 yani daha yakın tarihlerden itibaren uyumlu olduğunu görüyoruz.

Bu yazıyı maalesef şikayetlerinizin sonuçsuz kalacağını bilmenizi istediğim için yazdım. Boşuna değerli vaktinizi kaybetmeyiniz.

Etiketler

Muharrem

Selçuk Üniversitesi Bilgisayar Sistemleri Öğretmenliği mezunu olan yazar bir kurumda yönetici olarak çalışmaktadır. Zaman buldukça fotoğraf çekmekten çok keyif almaktadır. Trabzonspor maçlarını izlemek en büyük zevklerindendir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı