Teknoloji

Lenovo Çift Ekranlı Thinkpad Dizüstü Bilgisayarı Duyurdu

Lenovo bu haftanın başında hiç de alışık olmadığımız bir dizüstü bilgisayar tanıttı. Thinkpad W700ds adlı dizüstü bilgisayarın 17” ekranının içinden bir ekran daha çıkıyor. Elbette çift ekranlı bir dizüstü bilgisayara sahip olma ayrıcalığını tatmak cüzdanınızdakiyle doğru orantılı.

 

Thinkpad takımı son aylarda oldukça güzel tasarımlar üretiyor. Aynen eskiden olduğu gibi… 90’ların ortalarında çıkan kelebek (butterfly) klavyeleri hala aklımızda. Bunun gibi daha pek çok ilginç tasarımlı ürünler çıksa da bunların çok azı piyasada kalıcı olabiliyor.

Lenovo’nun özel tasarımlı Thinkpad’inin 17” ekranından 10.6” genişliğinde ve çok ince bir ikinci ekranı elinizle çekerek ortaya çıkarıyorsunuz. Ana ekranın çözünürlüğü 1920 x 1200 ve küçük ekran ise 768 x 1280 (boyuta rağmen gayet yeterli bir değer). Eğer çizim veya ofis belgeleriyle uğraşan biriyseniz küçük ekranda bunu yapmak pek verimli olmayabilir. O yüzden bu ekranı daha çok web sitelerinde gezinti yapmak ve sohbet amaçlı kullanabilirsiniz. Hem bu şekilde pil ömrü de otomatikman artmış olacaktır.

Lenovo bu bilgisayarın donanımını daha çok tasarım şirketlerinde çalışanlara uygun olarak hazırlamış çünkü Nvidia Quadro FX 3760M grafik işlemcisi var. Sırf böyle grafik işlemcisi bile bir dizüstünün fiyatını 1000 USD birden arttırabilir. Buna paralel olarak W700DS’in dört çekirdekli bir Core 2 işlemcisi, 4-8 GB belleği ve 960 GB’a kadar (3×320 GB) sabit diski var. Bu ürünün en düşük sürümü yurt dışında 3700 USD ve dört çekirdekli, Nvida Quadro’lu modeli ise 5000 USD sınırını rahat aşacaktır. Dolayısıyla belleği ve depolama kapasitesi bol olan tam takım bir W700DS için 6000 USD civarı bir fiyat vermek için hazır olun. Pil ömrü konusunda böyle güçlü bir bilgisayardan fazla bir şey beklemeyin. 9 hücreli pille 95 ila 110 dakika dayanabileceğini tahmin ediyoruz.

www.thgtr.com

Etiketler

Muharrem

Selçuk Üniversitesi Bilgisayar Sistemleri Öğretmenliği mezunu olan yazar bir kurumda yönetici olarak çalışmaktadır. Zaman buldukça fotoğraf çekmekten çok keyif almaktadır. Trabzonspor maçlarını izlemek en büyük zevklerindendir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı