Ben

Geçici İş Göremezlik Ödeneği Nasıl Alınır

Öncelikle geçici iş göremezliğin ne olduğundan bahsetmek lazım. “Geçici iş göremezlik; sigortalının iş kazası, meslek hastalığı, hastalık ve analık hallerinde Kurumca yetkilendirilen hekim veya sağlık kurulu raporlarında belirtilen istirahat süresince geçici olarak çalışamama halidir.” denilmiş. Göz ameliyatımın sonrası ilk defa 5 günlük bir rapor almak durumunda kaldım. 2 gün dışında kalan 3 günümün parasının SGK tarafından ödeneceğini öğrendim. Peki bu hususta yapmam gereken neydi diye çalışmakta olduğum şirketin insan kaynakları ile görüştüm. Raporumu İK’ya göndermem gerektiği söylendi. Benim adıma raporumdaki kalan 3 gün için SGK’ya ücretsiz izin talebimi iletecekleri söylenildi. Ve haliyle şirket başvurusu sonrası 3 günlük ücret SGK tarafından ödenecekti. Raporumun tarihi ay ortası gibiydi. SGK kendisine yapılan geçici iş göremezlik ödeme işlemlerini ayın biri itibarıyla E-Devlet sistemine yansıtmaktadır.

E-Devlet üzerinden geçici iş göremezlik ödeneğini buraya tıklayarak sorgulayabilirsiniz. Aşağıdaki şekilde bir sonuç ekranıyla karşılaşacaksınız. Tabi benimki ödenmiş olduğu için ödendi olarak görünmekte.

Tutarı görüyorsanız şayet PTT’ye giderek bu tutarı tahsil edebilirsiniz fakat siz de benim gibi PTT’de vakit kaybetmek istemiyorsanız E-Devlet üzerinden banka hesaplarınız arasından seçeceğiniz bir hesabınızın ibanını tanımlayarak tutarın hesabınıza otomatik olarak yatırılmasını sağlayabilirsiniz.

E-Devlet üzerinden iban tanımlamak için burayı tıklayınız. Daha sonra aşağıdaki gibi açılır menüden hesabınızın olduğu bir banka seçimi yapınız.   Banka seçim işlemini yaptıktan sonra o bankaya ait bir hesabınız varsa aşağıdaki gibi listelenecektir. Devam et butonuna tıklayarak gerekli iban tanımlama işlemini tamamlamış olacaksınız. Böylelikle PTT’ye gitme zahmetinden kurtulmuş olacaksınız. İban tanımlaması yaptıktan sonra Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından aşağıda yer alan ödeme tiplerinde şahıs ödemeleriniz otomatik olarak hesabınıza yatacaktır.  4A Nakdi Tazminat Eğitim Öğretim  4B Nakdi Tazminat Eğitim Öğretim  Bağ-Kur Mahkeme Kararı ile Maaş Ödemesi  Bağ-Kur Tütün Ödemesi  Bloke Konulan Emekli Maaşı  Çölyak Metabolizma Ödemesi  Emekli Hareketsiz İadesi  Emsan Devir Öncesi Emanet İade  Emzirme Yardımı Ödemesi  Geçici İşgöremezlik Ödemesi  Gelirlerden Red ve İadeler  Şahıs Diş Ödemesi  Şahıs İlaç Ödemesi  Şahıs Sağlık Yolluğu Ödemesi  Şahıs Tıbbi Malzeme Ödemesi  Tedavi Sağlık İadesi
Etiketler

Muharrem

Selçuk Üniversitesi Bilgisayar Sistemleri Öğretmenliği mezunu olan yazar bir kurumda yönetici olarak çalışmaktadır. Zaman buldukça fotoğraf çekmekten çok keyif almaktadır. Trabzonspor maçlarını izlemek en büyük zevklerindendir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı