Fotoğraf

Tarım ve İnsan 2. Fotoğraf Yarışması Başvuruları Başlıyor

Tarım ve Köyişleri Bakanlığı Yayın Dairesi Başkanlığı; “Tarım ve İnsan” temalı 2. Ulusal Fotoğraf Yarışmasını düzenliyor. Yayın Dairesi Başkanlığı tarafından, 2009 yılı içerisinde düzenlenen “Tarım ve İnsan 1. Ulusal Fotoğraf Yarışması”na; 407 yarışmacı 1707 eseriyle katılmıştı. Dereceye giren eserler, Türkiye genelinde düzenlenen sergilerle kamuoyunun beğenisine sunuldu.
Tarım ve Köyişleri Bakanlığı Yayın Dairesi Başkanlığı tarafından 2010 yılında ikincisi gerçekleştirilecek olan Ulusal Fotoğraf Yarışması’na başvurular, 22 Nisan 2010 tarihinde başlayacak.
Genel Katılım, Çiftçi, Öğrenciler, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı mensupları olmak üzere 4 kategoride düzenlenecek olan Ulusal Fotoğraf Yarışması’nda, birinci yarışmaya göre, yarışma ödül miktarları arttırıldı. Denizbank ve Canon Mas Deha’nın katkılarıyla hazırlanan yarışmada eseri birinci olan yarışmacıya 3000 TL para ödülü verilecek. Eseri ödüle layık görülen 6 yarışmacıya ise toplamda 10.000 TL para ödülünün yanı sıra Canon fotoğraf makineleri hediye edilecek. Ayrıca dereceye giren eserler, Türkiye sergileri kapsamında kamuoyunun ilgisine sunulacak.

Tarım ve İnsan konulu ikinci fotoğraf yarışmasının jüri üyeliklerini; Tarım ve Köyişleri Bakanlığı Yayın Dairesi Başkanı Recep TEZGEL, Hacettepe Üniversitesi Öğretim Üyeleri Mehmet Arslan GÜVEN ve Dr. Serhat KAYMAS, Türkiye’de fotoğraf alanında tek Devlet Sanatçısı olan Ozan SAĞDIÇ, Denizbank Kültür ve Sanat Danışmanı Perihan YÜCEL ve gazeteci – belgesel yapımcısı Coşkun ARAL yapacak.

Tarım ve İnsan konulu 2. Ulusal Fotoğraf Yarışması’na son başvuru tarihi : 20 Temmuz 2010

KATILIM ŞARTLARI:

1. Yarışmaya seçici kurul ve 1.derece yakınları dışında herkes katılabilir.

2. Yarışmaya bir kişi en çok 5 eserle katılabilir.

3. Yapıtlar daha önce ödül almamış olmalıdır.

4. Cep telefonu, video kamera, web kamera vb. makinelerle çekilmiş, kalitesi bozuk fotoğraflar yarışmaya katılamazlar.

5. Katılımcılaranlatım bi ş iminde özgürdür. Fotoğraflarda fotoshop gibi programlarla başkalaştırmaya gidilmemeli, gerçekte olmayan bir unsur fotoğrafa eklenmemelidir.

6. Fotoğrafların ebatları en az 13X18 cm, en çok 20X30 cm ebadındaolmalıdır.

7. Fotoğraflar renkli veya siyah-beyaz çekim olabilir. Baskılar fotoğraf kağıdınayapılacaktır. Fotoğraf kağıdına baskısı gönderilmeyen eserler değerlendirmeye alınmayacaktır. Dijital makinelerle çekilen fotoğrafların birer kopyası JPEG formatında cd’ ye kayıt edilerek, filmli makinelerle yapılan çekimlerde ise negatifleri katılım formuyla birlikte zarfa konarak elden, kargo ile veya posta ile iadeli taahhütlü olarak yarışma sekreteryasına teslim edilmeli veya gönderilmelidir.

8. Yapıtların arka sağ alt köşelerine 6 rakam veya harften oluşan ve rumuz içeren bir etiket yapıştırılacaktır. Birden çok yapıtla katılanlar rumuzun yanına katılım formuna uygunluk sağlayan bir biçimde rakam ekleyerek etiketlendirme yapılacaktır.(örn: eytydb /1, eytydb/2 veya 123456/1,123456/2)

9. Yarışma dört ayrı kategoride yapılacak olup,‘ Çiftçi-Üretici Özel Ödülü ’ için yarışmaya katılacakların; Çiftçi Kayıt Sistemi veya Üretici Birliğine kayıtlı olma, yarışma başvurularına katılım formuyla birlikte Çiftçi Kayıt Sistemi (ÇKS) Belgesi veya Üretici Birliği üyelik belgesini gönderme zorunluluğu vardır. Öğrenci kategorisinde yarışmaya katılacak öğrencilerin, öğrenci kimlik belgesi fotokopisini yarışmaya göndermeleri gerekmektedir. Tarım ve Köyişleri Bakanlığı (Bağlı ve İlgili Kuruluşlar) Çalışanları kategorisinde yarışmaya katılacakların işyeri kimlik fotokopisini göndermesi zorunludur. Genel kategorideki yarışma herkese açıktır. (Profesyonel, amatörfotoğrafçılar, memur, işçi esnaf, öğrenci vb.) Yarışmadayaşsınırıyoktur.

10. Katılım ücretsizdir.

11. Yarışmaya katılan herkes bu şartnamedeki bütün şartları kabul etmiş sayılır.

ESERLERİN GÖNDERİLMESİ VE İADESİ:

Katılım formu noksansız doldurulacaktır. Cd kayıtlarındaki görüntülerin adlandırılmaları katılım formu ile aynı olmalıdır. Kayıtlı cd ve katılım formu gönderim sırasında hasar görmeyecek şekilde paketlenip Yarışma Sekreteryası’na elden kargo yada postayoluylateslim edilecektir. Son katılım tarihi olan 20.07.2010 ‘ dan sonra adrese gelen fotoğraflar kabul ve iade edilmeyecektir. Yarışmaya katılan basılı resim, cd veya negatifler yarışmacılara iade edilmeyecektir.

KULLANIM HAKLARI:

Yarışmaya gönderilen tüm fotoğraflar; Tarım ve Köyişleri Bakanlığı Yayın Dairesi Başkanlığı arşivinde kalacaktır. Yayın Dairesi Başkanlığı hazırlayacağı yayınlarda fotoğrafları kullanılabilecektir. Ayrıca sponsorlar da Yayın Dairesi Başkanlığından izin almak kaydıyla ticari olmayan faaliyetlerinde fotoğrafları kullanabileceklerdir.

Eser sahibi yukarıda belirtilen kullanım hakları için Tarım ve Köyişleri Bakanlığı Yayın Dairesi Başkanlığı’na izin / muvafakatname verdiğini kabul eder.

YARIŞMATAKVİMİ:

Yarışma Müracaat Tarihi : 22.04.2010 – 20.07.2010
Değerlendirme Toplantısı : 26 – 28.07.2010
Sonuç Bildirimi : 05.08.2010
Ödül Töreni : EKİM 2010

SEÇİCİ KURUL:

RecepTEZGEL
Tarım ve Köyişleri Bakanlığı Yayın Dairesi Başkanı

Ozan SAĞDIÇ DevletSanatçısı

CoşkunARAL
Uluslararası Savaş Fotoğrafçısı-Belgesel Yapımcısı

MehmetArslanGÜVEN
Hacettepe Üniversitesi Öğretim Görevlisi

PerihanYÜCEL
Denizbank Kültür ve Sanat Danışmanı

Ali METİN
Yayın Dairesi Başkanlığı Yayın Programlama Şb. Md.

Dr.SerhatKAYMAS
Hacettepe Üniversitesi Öğretim Görevlisi

ÖDÜLLER:

Genel Katılım

Birincilik Ödülü: 3000 TL’ lik Denizbank Hediye Çeki ve Canon EOS 1000 D fotoğraf makinesi
İkincilik Ödülü: 1500 TL’ lik Denizbank Hediye Çeki
Üçüncülük Ödülü: 1000 TL’ lik Denizbank Hediye Çeki

Çiftçi Özel Ödülü
1500 TL’ lik Denizbank Hediye Çeki, Canon EOS 1000 D fotoğraf makinesi ve Yayın Dairesi Başkanlığı’nca hazırlanan Çiftçi Eğitimi Serisi kitap ve cd seti.

Öğrenci Özel Ödülü
1500 TL’ lik Denizbank Hediye Çeki ve Canon EOS 1000 D fotoğraf makinesi

Tarım ve Köyişleri Bakanlığı Çalışanları Özel Ödülü
1500 TL’ lik Denizbank Hediye Çeki ve Canon EOS 1000 D fotoğraf makinesi

* Seçici Kurul gerekli gördüğü taktirde ödüllerin her birini en fazla 3 kişiye bölüştürebilir veya ödüle değer eser bulunmaması halinde ödül vermeyebilir.

Katılım formu ve başvuru şartlarına aşağıdaki resme tıklayarak ulaşabilirsiniz. Katılım formunun yazıcınızdan çıktısını alarak doldurup göndermeniz yeterlidir.

 

Detaylı bilgi için buradan.

Etiketler

Muharrem

Selçuk Üniversitesi Bilgisayar Sistemleri Öğretmenliği mezunu olan yazar bir kurumda yönetici olarak çalışmaktadır. Zaman buldukça fotoğraf çekmekten çok keyif almaktadır. Trabzonspor maçlarını izlemek en büyük zevklerindendir.

İlgili Makaleler

3 Yorum

  1. Evet fotoğrafları kayıt ettiğiniz cd ve başvuru formu ile birlikte göndereceksiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı