Windows

Windows 10 Active Directory Users and Computers Tab Sorunu

Windows 8.1 olan işletim sistemimi Windows 10 ile değiştirdikten sonra  Uzak Sunucu Yönetim Araçları (Remote Server Administration Tools (RSAT) ) güncelleme paketini (KB2693643) buradan bilgisayara yükledim. Güncelleme paketi başka güncellemelerin ön yüklemesini gerektirebilir. Bu nedenle öncelikle güncelleştirmeleri denetleyip diğer güncelleme paketlerini yüklemeniz gerekmektedir. Yönetimsel araçlar güncellemesini yükledikten sonra bilgisayarımı yeniden başlatıp active directory’i açtım. Domaindeki herhangi bir kullanıcı adını aratıp özelliklere bakmak istediğimde aşağıdaki pencereyle karşılaştım.

Bu pencerede 5 adet tab (sekme) olduğunu görüyoruz. Sorunla karşılaştıysanız bize çokça lazım olabilen acoount, profil vs gibi tabları göremediğimizi farkedeceksiniz. Microsoft’un önerdiği fakat problemli olan ADUAC (Active Directory Users ve Computers) ‘nin sürümü 10.0.14393.347’şeklindedir.

Şimdi yapmanız gereken yüklü güncelleştirmelerden KB2693643 nolu güncelleme paketini kaldırmak. Daha sonra eski bir sürümü buradan indirip yüklemelisiniz. Yeniden başlatma gibi yönergelerden sonra ADUAC’ı çalıştırıp herhangi bir kullanıcının özelliklerine baktığınızda artık aşağıdaki gibi tüm tabların görüntülenebildiğini göreceksiniz.

Tüm tabların kullanılabildiği ADUAC’ın sürüm detayları aşağıdaki gibidir.

Not: Bu sürüme ait  yazı içerisinde bahsedilen indirme bağlantısında problem olursa yeniden yüklemem için yazı altına yorum yazabilirsiniz. Yaşadığım bu sorun her bilgisayarda yaşanmıyor. Öncelikle güncel sürümü yükleyip deneyiniz. Şayet benim gibi problemle karşılaşırsanız eski sürümü yükleyebilirsiniz.

Etiketler

Muharrem

Selçuk Üniversitesi Bilgisayar Sistemleri Öğretmenliği mezunu olan yazar bir kurumda yönetici olarak çalışmaktadır. Zaman buldukça fotoğraf çekmekten çok keyif almaktadır. Trabzonspor maçlarını izlemek en büyük zevklerindendir.

İlgili Makaleler

6 Yorum

 1. Merhaba,
  Belirttiğiniz alanda download yapamıyorum. Sayfa açılmıyor.
  Kontrol edebilir misiniz.

 2. Merhaba

  Link çalışmıyor, kontrol edebilir misiniz

  Teşekkürler

 3. Yazıda bulunan her iki link şuan çalışmaktadır. İyi çalışmalar dilerim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı