Ben

Bilişim Teknolojileri Öğretmenlerinin Durumu

İyi Günler.

Biz “Yeni Haftalık ders Programı” na göre 4 ve 5. Sınıflarda 2 şer saat dersleri ellerinden alınan Bilişim Teknolojileri öğretmenleriyiz. Milli Eğitim Bakanlığının Teknolojiyi yakından takip etme ve Eğitimde Teknolojiden üst düzeyde yararlanma projesi kapsamında öncelikle dersimiz tüm sınıflarda 2 saatten tek saate düştü. Ardından dersimiz Seçmeli Dersler kapsamına alındı ve en sonda 4 ve 5. sınıflarda haftada 2 saat olan dersimiz kaldırılmış ve bizlere sadece seçmeli olarak 6,7 ve 8. sınıflarda haftada birer saat ders kalmıştır. Eğitimde Teknolojiden yararlanmak ile Bilişim Teknolojileri derslerinin Ders saatinin düşürülmesi ters orantılı olmakla birlikte vahim bir durumdur. Büyük Merkez okullarda bile (4 er Şubeli) 12 saat dersimiz kalacak ve maaş karşılığını bile dolduramayacak durumda kalacağız. Normal eğitim yapan büyük okullarda 6-7 saatimiz kalacak ki bu duruma Mevcut Bilişim Teknolojileri Öğretmenlerinin %90 ı maaş karşılığını dolduramayacak duruma gelecektir. Anlık kararlarla böyle ciddi bir konuda değişiklik yapmak geleceğimize temel oluşturan Eğitim sistemimize hiçbir fayda sağlamayacağı gibi oluşturacağı zararın giderilmesi zordur. 21. Yüzyıl Türkiye’sinde böyle bir durumla karşılaşmak vahim bir durumdur. İşin ilginç yanı MEB ve bağlı kuruluşların 2010–2014 Stratejik planlarını incelediğimizde Eğitimde Bilişim Teknolojilerinin kullanımının geliştirilmesi, BT sınıflarının Etkin Kullanımı, Yeni BT sınıfları kurulması gibi hedefler olduğunu görmekteyiz. 2014 yılında varacağımız noktayı gerçekten çok merak ediyoruz. 2010 yılı sonunda BT sınıfı olmayan okullara BT sınıfı kurulacağı ve Faz 1 kapsamındaki BT sınıflarının yenileneceği yine aynı Stratejik Planda yer almaktadır. Bizler okullarının gelişmesi için her türlü fedakârlığı yapan bir öğretmen grubuyuz. Yukarıda saydığımız olumsuz durumlar ve belirsizlik bizleri görevimizden soğutmaktadır. Yeni Eğitim-Öğretim Yılı başlamadan Bilişim Teknolojileri öğretmenleri ile ilgili bir çalışma yapılmalı ve bu çalışma kısa sürede kamuoyu ile paylaşılmalıdır. Bizler bu sıkıntılı günlerde geleceğimizle ilgili birkaç öneri de bulunmak istiyoruz.

Birinci İhtimal derslerimizin geri verilmesi. İkinci İhtimal Bilişim Teknolojileri öğretmenlerinin görev tanımları tekrar yapılarak, Rehber Öğretmenler gibi 9–3 çalışabileceğimiz ve rehber öğretmenlerle aynı özlük hakkına sahip olabileceğimiz bir sistem.

Şu an görev yapan yaklaşık 10000 Bilişim Teknolojileri Öğretmeni ve atama bekleyen, Üniversitede okuyan Bilişim Teknolojileri öğretmenlerinin geleceği ile ilgili alınacak kararda bizlere destek vermenizi ve bu sorunumuzu Milli Eğitim Bakanlığına bildirmenizi rica ediyoruz. Çalışmalarınızda başarılar diliyoruz…

Bilişim Teknolojileri Öğretmenleri

 

Etiketler

Muharrem

Selçuk Üniversitesi Bilgisayar Sistemleri Öğretmenliği mezunu olan yazar bir kurumda yönetici olarak çalışmaktadır. Zaman buldukça fotoğraf çekmekten çok keyif almaktadır. Trabzonspor maçlarını izlemek en büyük zevklerindendir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı