Ben

Nikon D80 Fotoğrafta Leke Sorunu ve Çözümü

Bugün makinamla çekimler yaparken makina üzerindeki ekranda hiç dikkatimi çekmeyen fakat bilgisayarda fotoğraflara bakarken gözüme takılan birşey vardı.Birkaç fotoğraf hariç diğer fotoğrafların tümünün sol üst köşesinde siyah bir leke vardı.

Daha önce hiç profesyonel makina kullanmadığımdan olsa gerek telaşlanmıştım 🙂 Sonra yüce google da biraz arama yaptıktan sonra kirlenen sensörümle  ilgili şöyle bir çözüm buldum.

Fotoğraf makinası menülerinden mirror lock up kısmına girip bu ayarı on yani açık konuma getireceğiz.(makina içerisindeki aayı kaldırıp arkasını görebilmek için)Mirror lock up kısmındaki ayarı on konumuna getirip denklanşöre basacağız fakat objektifimiz makinamıza takılı olmayacak.

Ardından aynamızın kalktığını göreceğiz ve şayet gerçekten sensörünüz kirlenmiş ise arkadaki tozları göreceğiz.Bu kısım çok hassas olduğundan kesinlikle elinizi sürmeyiniz.Özel havaı fırçanız vasra kullanabilirsiniz ya da ağzınızdan tükürük çıkmadan üfleyebilirsiniz 🙂

Ben sorunumu bu şekilde halettim.umarım sizlerinde sorunu bu şekilde basit bir tozdan kaynaklanıyordur…

Etiketler

Muharrem

Selçuk Üniversitesi Bilgisayar Sistemleri Öğretmenliği mezunu olan yazar bir kurumda yönetici olarak çalışmaktadır. Zaman buldukça fotoğraf çekmekten çok keyif almaktadır. Trabzonspor maçlarını izlemek en büyük zevklerindendir.

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Bu konu için bir ek bilgide ben vereyim.Eğer bataryanız full değil ise mirror lock-up ı kullanamazsınız.

  2. Bu problemı bende yaşadım ve yukarda belirtilidği gıbı uyguladım,sonuş başarılı,çok teşekkurler…..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı