Ben

İsmek Gezisi

5 Kasım’da göreve başladığım İsmek’e gün geçtikçe daha çok ısınıyorum.Genel anlamda çalışanlar gördüğüm kadarıyla samimi ve sevecen insanlardan oluşmakta.Çalıştığım kurs merkezi yöneticisinin verdiği bilgiye göre 03.12.2011 tarihinde düzenlenecek geziye davetli olduğumu öğrendim.Gezi bu sene İsmek’te göreve başlayan öğretmenler için düzenlendi.Hal böyle olunca hepimiz yabancılık çekmenin yanında yeni arkadaşlarla da tanışacak olmanın heyecanını yaşadık.Fatih’ten birkaç otobüs ile ilk durağımız olan 1453  Panaroma Tarih Müzesi’ne doğru hareket ettik.Bu müzeyi daha önce gezmediğim için açıkçası çok merak ediyordum.Ve merak ettiğim kadar da varmış doğrusu.

Müze hakkında müzeye ait web  sitesinden bir alıntı:

Burası Topkapı, İstanbul kuşatmasının en çetin geçtiği, aşılamaz denilen surların aşıldığı, kutlu askerlerin bekledikleri günün yaşandığı yer… İstanbul’un fethe açılan kapısı…  Burada İstanbul’un fethine yeniden tanık olacak ve kente giriliş anını neredeyse aynen yaşayacaksınız. Macar topçu ustası Urban’ın döktüğü toplara dokunup Kostantinopolis’in surlarına doğru onların patlamalarına şahit olacaksınız. Sultan II. Mehmed’in binlerce askerinin tekbir seslerini ve Mehter Marşı’nı duyup, belki de eşlik edeceksiniz.

Müzeye girdiğiniz ilk an sanırım sizler de benim gibi o eşşiz güzellik karşısında birkaç saniyelik bir şok yaşayacaksınız.Gerçekten kayda değer bir çalışma ile muhteşem bir müze oluşturulmuş.Bana eksik gelen tek kısım ise ses sisteminden gelen sesin az oluşuydu.Belki de o an için sesi kısıktı…


Müzede yaşanan ikinci şok ise gökyüzünden bulutlarda saklı Fatih Sultan Mehmet silüeti olmalı.Bu silüetigörmek haliyle biraz zaman alabiliyor.Bakış açınızı iyi ayarlamanız gerekiyor.Göremeyenler için rehberler lazer yardımıyla silüeti görmeniz adına yardımcı oluyorlar.Silüeti gördükten sonra çekmiş olduğum bir fotoğraf:

Müze ile ilgili detaylı bilgi için buraya tıklayabilirsiniz.

1453 Panaroma Tarih Müzesinden sonraki durağımız Miniatürk(Minyatür Türkiye Parkı) oldu.Miniatürk’e girişte büyükşehir belediyemizin yapmış olduğu ve yapacağı hizmetler tanıtıldı.Miniatürk’ü daha önce gezip gördüğüm için kısaca bir tur atmak yeterli oldu.1 saatlik serbest geziden sonra çıkış yapmadan önce Miniatürk’ün restoranında biz öğretmenlere yemek ikram edildi.

Böyle bir gezi düşündükleri ve bunu başarıyla gerçekleştirdikleri için İsmek yönetimine teşekkür ederim.

Etiketler

Muharrem

Selçuk Üniversitesi Bilgisayar Sistemleri Öğretmenliği mezunu olan yazar bir kurumda yönetici olarak çalışmaktadır. Zaman buldukça fotoğraf çekmekten çok keyif almaktadır. Trabzonspor maçlarını izlemek en büyük zevklerindendir.

İlgili Makaleler

5 Yorum

  1. İyi olmanıza sevindim.Ben de size çok alışmıştım…Yeni hocanız da size gereken ilgiyi gösterecektir…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı