BenMicrosoft

Microsoft Photosynth İle Konya Maceram

Geçtiğimiz yaz ayında 60 iş günlük endüstri stajımın bir kısmını yapmak üzere Konya’da bulunuyordum.Bir gün telefonum çaldı.Microsoft Türkiye ve Kültür ve Turizm Bakanlığı işbirliği ile Ülkemizdeki 41 tarihi mekanın fotoğrafları çekilecek ve Photosynth teknolojisi kullanılarak sanal ortama taşınacaktı.Bunun  sonucunda insanlar bilgisayarları başında üç boyutlu şekilde istedikleri tarihi mekanı gezebileceklerdi.

Konya’da bulunan Hz.Mevlana Türbesi ve Alaeddin Camii’nin fotoğraflarını çekip çekemeyeceğim soruldu.Tabi seve seve bu işi kabul ettim 🙂 Çalışmalarıma Photosynth teknolojisinin yerinde kullanılabilmesi için nasıl fotoğraf çekeceğime dair bilgilerin bulunduğu klavuzu okumakla başladım.Artık kafamda bir taslak oluşturmuştum.Çekimlere ilk etapta kolay olması açısından Alaeddin Camii ile başladım.Daha sonra Hz.Mevlana Türbesi ile devam ettim.Yaklaşık 4 günde 1300’e yakın fotoğraf çektim.Bu sırada ilginç anlarım oldu.Bunlardan biri Alaeddin Camii fotoğraflarını çekerken önümde duran belediyeye ait çöp kamyonuydu.Çöpler kamyona boşaltılırken şoför çalışanlara bana anlamsız gözlerle bakarak “elinizi çabuk tutun sanırım şu çocuk bizi bekliyor”demişti 🙂

Bir diğeri ise Hz.Mevlana Türbesi’nde gerçekleşti.Adını şuan hatırlayamadığım günün nöbetçi müdüresi çekimlerimi sağlıklı tamamlayabilmem için müze kapandıktan sonra bana izin vermişti.Türbeyi ziyaret eden herkes gitmişti.İçeride sadece görevliler ve ben kalmıştım.Çıkış kapısından benim izinli olduğumu bilmeyen görevliler “O arkadaş hala neden içeri de yollayın çıksın artık onu bekliyoruz” diye seslendiler fakat imdadıma müdüre hanım yetişti ve izinli olduğumu belirtti.Nihayet fotoğraf çekimlerimi tamamlamış ve çektiğim fotoğrafları İstanbul’a Microsoft etkililerine yolladım.

Merakla bekliyordum acaba photosynth teknolojisi ile çekilen fotoğraflar ne halde olacaktı 🙂

Artık o merakımı gidermiş bulunuyorum.

Büyük bir zevkle çekimlerini yaptığım Hz. Mevlana fotoğraflarını photosynth teknolojisi ile görmek isterseniz buradan devam edebilirsiniz.

Alaeddin Camii’yi gezmek isterseniz buradan devam edebilirsiniz.

Bu projede yer almamı sağlayan Okan ÖZTÜRKMENOĞLU arkadaşıma,proje boyunca desteklerini esirgemeyen Mehmet Nuri Çankaya ve Ceyda Hanıma teşekkür ederim.

İyi seyirler…

Etiketler

Muharrem

Selçuk Üniversitesi Bilgisayar Sistemleri Öğretmenliği mezunu olan yazar bir kurumda yönetici olarak çalışmaktadır. Zaman buldukça fotoğraf çekmekten çok keyif almaktadır. Trabzonspor maçlarını izlemek en büyük zevklerindendir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı