Elveda Teknik Eğitim Fakülteleri

Ana Sayfa » Ben » Teknik Eğitim » Elveda Teknik Eğitim Fakülteleri

Bugün YÖK Genel Kurulu mesleki ve teknik eğitimin yeniden düzenlenmesi gündemi ile toplandı.Yeni model taslağına göre, 19 teknik eğitim fakültesi kapanacak, yerlerine teknoloji fakülteleri kurulacak.

ANKARA – Bu fakültelerde eğitim gören öğrenciler “uygulama mühendisi” olarak mezun olacak. YÖK’ün bir diğer hedefi de, meslek yüksek okullarını iki yıldan üç yıla çıkarmak.

YÖK tarafından hazırlanan taslağa göre, 19 teknik eğitim fakültesi kapatılacak, yerlerine teknoloji fakülteleri açılacak.

Müfredat programından pedegoji eğitimi çıkarılacak. Mühendislik derslerine ağırlık verilecek.

Yüzde 65’i uygulamalı olarak tasarlanan programda öğrenciler bir yıl sanayide çalışacak. Bu süre içinde öğrencilerin kaza sigortalarını devlet ödeyecek. Öğrenciler firmadan da asgari ücretin üçte biri oranında ücret alacak.

Öğrenciler uygulama mühendisi yerine öğretmen olmak isterse ayrıca iki dönem pedegoji dersi alacak. Düzenlemedenönceki mezunlar da bir yıl tamamlama eğitimi alarak uygulama mühendisi ünvanına sahip olabilecekler.

Ticaret, turizm, eğitim fakültelerinin adı turizm işletme fakültesi olarak değiştirilecek. Endüstriyel sanat eğitim fakülteleri ise kapatılacak.

Meslek yüksek okullarında da yeni düzenlemeye gitmeyi hedefleyen YÖK, bu okulları 4 dönemden 6 döneme çıkartarak eğitimin yarısının sanayide yapılmasını amaçlıyor.

Düzenlemenin önümüzdeki öğretim yılında uygulamaya geçmesi için mart ayından önce yasalaşması gerekiyor.

kaynak:ntvmsnbc

Elveda Teknik Eğitim Fakülteleri - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Ne demeli,nasıl demeli…

Ne demeli,nasıl demeli… 15 Haziran 2009

Vizeler

Vizeler 17 Nisan 2009

 • Son Yorumlar

 • ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

  RASTGELE İÇERİKLER

  Metro Turizm mi? Asla.. O koli bukoli Kpss Başvuruları Başladı. Bursa’da Trabzonspor Seyri Ales Başvuruları Başladı Asus ZenFone 5 Yazılım Güncelleme

  FACEBOOK'TA BİZ

  Hoşgeldiniz

  Muharrem ATA - Tüm Hakları Saklıdır