Teknik Eğitim

Elveda Teknik Eğitim Fakülteleri

Bugün YÖK Genel Kurulu mesleki ve teknik eğitimin yeniden düzenlenmesi gündemi ile toplandı.Yeni model taslağına göre, 19 teknik eğitim fakültesi kapanacak, yerlerine teknoloji fakülteleri kurulacak.

ANKARA – Bu fakültelerde eğitim gören öğrenciler “uygulama mühendisi” olarak mezun olacak. YÖK’ün bir diğer hedefi de, meslek yüksek okullarını iki yıldan üç yıla çıkarmak.

YÖK tarafından hazırlanan taslağa göre, 19 teknik eğitim fakültesi kapatılacak, yerlerine teknoloji fakülteleri açılacak.

Müfredat programından pedegoji eğitimi çıkarılacak. Mühendislik derslerine ağırlık verilecek.

Yüzde 65’i uygulamalı olarak tasarlanan programda öğrenciler bir yıl sanayide çalışacak. Bu süre içinde öğrencilerin kaza sigortalarını devlet ödeyecek. Öğrenciler firmadan da asgari ücretin üçte biri oranında ücret alacak.

Öğrenciler uygulama mühendisi yerine öğretmen olmak isterse ayrıca iki dönem pedegoji dersi alacak. Düzenlemedenönceki mezunlar da bir yıl tamamlama eğitimi alarak uygulama mühendisi ünvanına sahip olabilecekler.

Ticaret, turizm, eğitim fakültelerinin adı turizm işletme fakültesi olarak değiştirilecek. Endüstriyel sanat eğitim fakülteleri ise kapatılacak.

Meslek yüksek okullarında da yeni düzenlemeye gitmeyi hedefleyen YÖK, bu okulları 4 dönemden 6 döneme çıkartarak eğitimin yarısının sanayide yapılmasını amaçlıyor.

Düzenlemenin önümüzdeki öğretim yılında uygulamaya geçmesi için mart ayından önce yasalaşması gerekiyor.

kaynak:ntvmsnbc

Etiketler

Muharrem

Selçuk Üniversitesi Bilgisayar Sistemleri Öğretmenliği mezunu olan yazar bir kurumda yönetici olarak çalışmaktadır. Zaman buldukça fotoğraf çekmekten çok keyif almaktadır. Trabzonspor maçlarını izlemek en büyük zevklerindendir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı