Teknoloji

Yandex Kurumlar Mail Hizmeti Kurulumu ve Kullanımı

Uzun bir aradan sonra yeniden merhabalar. Alan adıma ait mail adresime fazlaca spam maili gelmekteydi. Sunucuya spam filtresi kurmaktansa alan adıma ait mail adresimi hotmail, gmail ya da yandex üzerinden kullanabilir miyim diye düşündüm? Hotmail ve gmail eskiden ücretsiz hizmet vermekteydi fakat şuan için ücrete tabi olduğunu gördüm. Eski üyeler hotmail ve gmaili ücretsiz kullanmaya devam etmekteler. Yandex ise ayda 1000 adet mail hizmetini ücretsiz olarak sunmakta. Alan adıma ait mail adresimi Yandex üzerinden kullanmak için aşağıdaki adımları gerçekleştireceğim:

1- Öncelikle yandex’e üyeyseniz oturum açmalı, üye değilseniz üye olduktan sonra oturum açmalısınız.

2-Burayı tıklayarak httpss://kurum.yandex.com.tr adresine ulaşıyoruz. Karşımıza çıkan ekranda domain adresimizi aşağıdaki gibi yazarak alan adı ekle butonuna tıklıyoruz.

 

3-Alan adımızı ekledikten sonra aşağıdaki bilgilerle karşılaşacağız.

 

Burada alan adınızı yandex’e devredin şeklinde bir ifadeyle karşılaşıyorsunuz. Endişeye kapılmanıza gerek yok. Bu adım gerekli değil fakat bu adımı yaparsanız alan adınızı yandex üzerinde kullanabilmek için gerekli kayıtları alan adınızı satın aldığınız firmanın web sitesinde ya da hosting firmanızın web sitesinde ayarlama zahmetine girmemiş olacaksınız. Ben bu adımla işlemlerime devam ettim. Çünkü yandex bu kayıtların tümünü bu adımla birlikte kendi oluşturuyor. Yani çok daha pratik.

Alan adınızın name server kayıtlarını dns1.yandex.net ve dns2.yandex.net olarak değiştirdikten sonra alan adı sahibi olduğunuzu doğrulamanız için 3 adet yöntem olduğunu göreceksiniz. İçerisinde beb83fdad088 yazılı  ea1562343133.html adlı dosyayı hazırlayarak sitemin kök dizinine yerleştirdim. Sonrasında alan adının sahibini kontrol et butonuna basarak doğrulama işlemini başarıyla tamamladım.

4-Ve ardından yeni e-posta hesabı kısmındaki bilgilerinizi doldurarak mail adresinizi eklemiş oluyorsunuz.

 

Etiketler

Muharrem

Selçuk Üniversitesi Bilgisayar Sistemleri Öğretmenliği mezunu olan yazar bir kurumda yönetici olarak çalışmaktadır. Zaman buldukça fotoğraf çekmekten çok keyif almaktadır. Trabzonspor maçlarını izlemek en büyük zevklerindendir.

İlgili Makaleler

2 Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı