Genel

Paypal’da Vakıfbank Kullanımına Dikkat!

Birkaç gün önce Türkiye’de bulunan online alışveriş sitesinden bir ürün aldım. Bu ürünü basit birkaç adımda alabilmek için paypal kullandım. Sorunsuz bir şekilde alışverişimi yaptım ve buraya kadar her şey güzeldi. İlerleyen günlerde kredi kartı detaylarına bakarken ne göreyim, yaptığım alışveriş paypal üzerinde tl olarak tahsil edilmişken Vakıfbank üzerinde kredi kartıma dolar olarak yansıtılmış.

Bankayı aradım. Büyük bir çoğunluğu hiçbir şey bilmeyen ve papağan gibi aynı şeyleri söyleyen müşteri temsilcisine durumu anlattım. Alışveriş yaptığınız site ile görüşün paypal ile anlaşması dolar üzerindendir denildi. Saçma bir cevap çünkü dünyanın her neresinden alışveriş yaparsanız yapın Paypal’ın Türkiye üyesiyseniz yaptığınız alışveriş tl olarak tahsil edilir. Bunu da bilmeme rağmen prosedür yerine gelsin diye alışveriş yaptığım sitenin müşteri hizmetlerini aradım. Böyle bir şey söz konusu değil denildi. İkinci kez Vakıfbank’ın müşteri hizmetlerini aradığımda durumu tekrar anlattım ve alışveriş yaptığım sitenin müşteri temsilcisiyle de görüştüğümü belirttim. Vakıfbank müşteri temsilcisinin eline koz geçti tabi 🙂 O halde Paypal’ı arayın dedi. Hayatımda ilk defa Paypal’ın müşteri hizmetlerini aradım ve Paypal’da sorun olmadığını bile bile. Vakıfbank müşteri temsilcisine de Paypal’ı arayacağım sonra tekrar bankanızı arayacağım bakalım bu kez ne diyeceksiniz diyerek telefonu kapattım. Paypal’ı da aradım. Türkiye’deki bazı banka kullanıcılarından bu tarz şikayetler almaktayız fakat bu bankanızın bizi yurt dışı hizmeti veren bir kurum olarak görmesi ve hesabınıza tl tutarı dolar olarak yansıtmasından kaynaklandığını söyledi.

Paypal’da tl olarak tahsil edilen işlem:

Lafı biraz uzattım gibi ama detaylıca anlatmak istiyorum ki bu duruma sizler de düşmeyin. Paypal müşteri temsilcisiyle görüştükten sonra tekrar Vakıfbank’ı aradım. Bu kez olaya hakim bir müşteri temsilcisiyle görüşüyordum. Paypal üzerinden yapılan alışverişlerin dolar olarak kredi kartına yansıdığını doğrulayan müşteri temsilcisi bu tutarı dolar kabul eden ATM’lerden ya da bankada gişe görevlisi aracılığıyla dolar olarak ödeyebileceğimi belirtti. İnternet bankacılığımdan dolar hesabı açıp ödesem olur mu diye sordum olur denildi fakat dolar hesabı açarsam hesap işletim ücreti tahsil edileceğini de öğrendim. Üstelik maaşımı Vakıfbank’tan almama rağmen..

Ya da son ve bir diğer yöntem ile ödeyebilirmişim. Tarafıma dolar olarak yansıyan borcu son ödeme tarihinde ödemezsem bu borç % 2 küsürlük bir faizle tarafıma yansıtılacakmış ve tl olarak borcumu ödeyebilecekmişim. Bundan sonra paypal üzerinden yaptığım alışverişlerin tarafıma tl olarak yansıması için talimat verebiliyormuşum fakat % 2 komisyon yansıtılarak bu işlem gerçekleştirilecekmiş. Baştan aşağı saçmalık!

Peki tl olarak yapılan alışverişin dolar olarak ödenmesinde ne gibi bir dezavantaj bulunmaktadır?

Şöyle ki örneğin 30 tl’ye bir ürün satın aldığınız bankaya dolar olarak bu borcu ödemeye gittiğinizde dolar kuruna göre 30 tl’lik ürünü 40 tl olarak ödemek zorunda kalabilirsiniz. Diyeceksiniz ki kur düşükse daha düşük ödeyebilirim. Evet ama bu çok nadir..

Gelelim işin en sinir bozucu ve bir yandan da eğlenceli kısmına. Borcumu ödemek için evden çıkıp döviz bürosundan borcum olan 35.42 doları ödemek için 36 dolar aldım. Bankaya gittim. Öğlen tatili sonrası mesai yeni başlamıştı. Tam bana sıra gelmişken işlem yapan iki bayan banko görevlisi yemekte balık yediklerinden zehirlenmişler ve hastaneye gitmek için ayrılıyorlardı. Tüm aksilikler beni bulacak ya.. Erkek olan bir başka görevli geldi ama henüz bilgisayarı işlem yapmaya hazır değildi. Müdüre hanım görünümlü bir bayan sizin işleminizi içerden yapalım dedi. Beceriksiz olan bayan ekranından borcumun tamamını bile düzgün göremedi. Ben telefonumdaki mobil bankacılık üzerinden kendisine yardımcı oldum. Ödeme yapmadan önce bu parayı faiz yansımadan tl olarak ödeyebilir miyim diye sordum. Evet dedi fakat bu durumun böyle olmadığını, üç farklı müşteri temsilcisiyle görüştüğümü, çok sinirli olduğumu, borcumu dolar olarak ödeyeceğimi ve para üzerini sent olarak istediğimi belirttim. Sent olarak istiyorum deyince öyle şey mi olur beyefendi denildi. Neden olmasın, ben bu parayı dolar olarak ödemek zorundaysam sizde paramın üzerini sent olarak vereceksiniz dedim 🙂 İşleme erkek olan banko görevlisi devam ederken para üzerini tl olarak verebilirim işleminizi yapayım mı diye sordu. TL olarak verecekseniz çöpe atın, benim işlemimi yapın fakat para üzerini sent olarak veremediğiniz için şikayet edeceğimi de bilin dedim. Görevli işlemi yaptı. İki adet dekont imzaladım. Dekontlardan hiçbiri bana verilmedi ben de istemeden bankodan ayrılırcasına birkaç adım attım. Bir kağıdın buruşturulduğu sesini duydum. Anladım ki bana vermesi gereken dekontu buruşturup çöpe attı. Hemen geri dönüp dekont alabilir miyim dedim. Dekontun birini çöpe attığı için bir bayana seslenip şu dekontun fotokopisini alabilir miyim dedi. Bayan fotokopi ve asıl dekontla geldiğinde banko görevlisi bana fotokopiyi uzattı. Ben dekontun aslını istiyorum dedim. Aslı bizde kalacak veremem dedi. O halde bir nüsha daha çıkarın dedim. Meğer işi bilmeyen bir görevliymiş. 10 dakika boyunca dekont çıkarmak ile uğraştı arkadaşına sordu fakat bir türlü dekontu çıkaramadı. En sonunda elindeki asıl dekontu bana vermek zorunda kaldı. Akşam mesai bitmeden çıkarabilmiştir umarım 🙂

Dolar olarak yansıtılan 33.57’lik ve ödeme yaptığım 35.42’lik tutar:

vakif-dolar

Kredi kartı borcunuzu şubeye gitmeden ödeyemeyecekseniz (borç dolar olarak olarak yansıtıldığı için tl hesabı üzerinden ödeme yapılamıyor) ya da komisyon yansıtılarak ödemek zorunda kalacaksınız böyle bir banka ve kredi kartından hizmet almanın amacı ne olabilir ki?

Kısacası siz siz olun Vakıfbank ile kesinlikle Paypal üzerinden işlem yapmayın.

Etiketler

Muharrem

Selçuk Üniversitesi Bilgisayar Sistemleri Öğretmenliği mezunu olan yazar bir kurumda yönetici olarak çalışmaktadır. Zaman buldukça fotoğraf çekmekten çok keyif almaktadır. Trabzonspor maçlarını izlemek en büyük zevklerindendir.

İlgili Makaleler

7 Yorum

  1. ben çok sık alışveriş yapıyorum. kartımı paypal üzerinden ya da doğrudan yurtdışı sitelerden kullanıyorum. dolayısıyla hep dolar ödemek zorunda kalıyorum. doları internet bankacılığından alıyorum ve her zaman normal kurdan daha pahalı satıyorlar.. şu an çözüm arıyorum.

  2. Maalesef vakıfbank kullanmak zorundaysak bu şekilde dolar kurundan olmalı. Tek çözüm başka bir bankadan hizmet almaktır.

  3. Şu anda ekstreme bakıyorum. Geçen ay ve bu ay hesap lesi tarihlerinden önce Google playden alışveriş yaptım. Geçen ayki borcumu 23 tl değil 26 tl olarak bu ay hesabıma yansıtmışlar. Üstüne bir de faiz koymuşlar. Bu aykini de önümüzdeki ay ödetirler. Bankaya gitmek en iyisi sanırsam. Ne anladık mobil bankacılıktan.

  4. bu durum benim de başıma geldi ama ben bankayla uğraşmadım bir sonraki extrede borç olarak yansıtıyorlar tl olarak üzerine tabi faizini koyuyorlar çözümü paypal ödeme sistemini kullanmayarak buldum 🙂

  5. bende Türk sitesinden alışveriş yaptım 399 tl yi paypal 134,08 dolar olarak çevirmiş vakıfbankta ekstreme 109,68 dolar yansıtmış bankadan dolar alıp ödediğim zaman 319,58 tl ödemiş oldum.

  6. Vakıfbank da tıpkı diğer bankalar gibi ticari kuruluştur ve bu sebeple kar etmezse ticari kuruluş vasfını yitirir. Saçmalamayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı