ortaya

Unutulmayacak Anılardan Biri Şivlilik

Herşey üniversite sınavı sonucu Konya’ya gelmemle başlamıştı.Muafiyet sınavı neticesi küçük bir sınıfta güzel dostlarım,sevimli mi sevimli Hasan ve Burcu adında iki değerli hocam ile dolu dolu bir sene geçireceğimi gösteriyordu.
İlk etapta öğrenciliğin verdiği duygu ile tabiki derslerden kaçmak istedik.Zamanla sınıfa alıştık ve de hocalarımıza.Bir gün Hasan hocam elinde bir kağıt ile geldi.Tabi hazırlık sınıfında bir kağıtta ingilizceden başka ne olabilirdi 🙂 Hasan hocamız cümle cümle okumaya başladı yazılanları ve bizden de olduğu  kadar Türkçe’ye çeviri yapmamızı istedi.Bir zaman sonra kağıtta yazılı metin bitti fakat çeviriyi biz öğrenciler yapmaya çalışınca birşey anlamamış olduk.Tüm metni hocamız kendisi bir bir çevirdi.Anladık ki kağıttaki metinde “Şivlilik”ten bahsediliyormuş.

Şivlilik Regaip Kandili’nin gündüzü olarak icra ediliyormuş.Regaip Kandili’nin gündüzünde çoçuklar ellerinde poşetleri ağızlarında ise
“Şivli şivli şişirdi, erken kalkan pişirdi.
İki çörek, bi börek bize şivlilik gerek.
Şivliliiiiiiiiiiiik”

gibi tekerlemelerle kapı kapı gezerlermiş.Komşular ise çocuklara çikolata,şekerleme,kuruyemiş verirlermiş.Eskiden bunlar yerine incir kurusu gibi şeyler verilirmiş.Yokmuş öyle kuruyemiş,çikolata felan.Bu sebeple eskiler şimdiki çocuklar çok şanslı diyorlar.Şivlilikten bir gün önce gece vaktinde çocuklar fenerlerle fener alayı düzenlerlermiş.Herhalde yarın için toplayacaklarımızı hazırlayın diye konu komşuya duyuruyorlar kendilerini.

Konya’da “Şivlilik” zamanında insanlar alışveriş için çarşıya,pazara giderlermiş.

Bu sabah “Şivlilik” için kapımıza çocuklar geldiler ama sabahın çok erken bir saatinde gelmiş olmalarından dolayı yetişemedik.

Trt “Şivlilik” için Konya’nın Sille Köyü’ne gezintiye çıkmış ve bakalım neler görüntülemişler:

Unutmadan öğrenciyseniz ve Şivliliği bizzat yaşamak kapınızda zilinizi çalan çocukları görmek istiyorsanız ailelerin çoğunlukta olduğu bir apartmanda ev kiralayın 🙂

Etiketler

Muharrem

Selçuk Üniversitesi Bilgisayar Sistemleri Öğretmenliği mezunu olan yazar bir kurumda yönetici olarak çalışmaktadır. Zaman buldukça fotoğraf çekmekten çok keyif almaktadır. Trabzonspor maçlarını izlemek en büyük zevklerindendir.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Tıpkı senin gibi ben de ta o günlere gittim. Güzel günlerdi, iyi öğrencilerdiniz, iyi yetişkinler oldunuz. Şivlilik tadında bir ömrünüz olsun.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı