Teknoloji

Boot Seçeneklerini Değiştirmek

Bir bilgisayarımızın olduğunu ve harddiskimizin iki ayrı kısıma ayrıldığını düşünelim.Bunlar örneğin c ve d adında olsun.C kısmına vista kurmuş olalım d’ye ise windows 7.Bilgisayarımız açılırken karşımıza iki seçenek gelecek vistadan mı başlatmak istiyorsunuz ya da windows 7’den mi.Burda kendimiz bir seçim yapmazsak birincil olan işletim sisteminden başlayacak.Birincil olarak açılan işletim sistemimiz windows 7 olsun.Fakat biz windows 7’den başlamasını istemiyorsak birincil olarak vista işletim sistemimizi ayarlamak gerekecek.Bunu yapmak için küçük bir yazılım var.Küçük ama marifeti büyük olan bu yazılımla bu seçeneği düzenlemek çok rahat.

EasyBCD adlı program sadece 744 Kb boyutunda.Programı bu adresten indirip kurduktan sonra çalıştırıyoruz.Karşımıza aşağıdaki gibi bir ekran geliyor.

Burada gözüken widows7 olarak gözüken Global Settings’de bulunan Default Os ayarını vista olarak seçip hemen altındaki save settings butonuna basacağız ve bilgisayarımızı tekrar başlattığımızda birincil işletim sistemi olarak vista açılacak.D kısmında bulunan windows 7 işletim sistemimizi kullanmak istemiyorsak bilgisayarıma girdikten sonra d kısmına sağ tıklayıp biçimlendir diyerek windows 7’yi silebiliriz.

Etiketler

Muharrem

Selçuk Üniversitesi Bilgisayar Sistemleri Öğretmenliği mezunu olan yazar bir kurumda yönetici olarak çalışmaktadır. Zaman buldukça fotoğraf çekmekten çok keyif almaktadır. Trabzonspor maçlarını izlemek en büyük zevklerindendir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı